warsztat

Tester diagnostyczny, czyli urządzenie przydatne w każdym, mniejszym lub większym warsztacie samochodowym, za pomocą którego można, między innymi przeprowadzić diagnostykę usterek w pojeździe. Jednak to nie wszystko, co ma on do zaoferowania. Tester diagnostyczny pomaga również w łatwy i szybki sposób odczytać najważniejsze informacje na temat samochodu, dając dużo możliwości, z których czerpanie wymaga pewnej dawki wiedzy. Chcesz wykorzystać jego cały potencjał i cieszyć się z tego co ma Ci do zaoferowania? Dowiedz się więcej, na temat tego, czym jest i jak działa tester diagnostyczny.

Czym jest tester diagnostyczny?

Testery diagnostyczne to elektroniczne urządzenia, które pozwalają na odczytywanie kodów błędów, kasowanie ich, instalacje nowych czujników, montaż elementów osprzętu silnika oraz na modyfikację oprogramowania samochodu. Czyli prawie wszystko, co daje dostęp do informacji zbieranych, przez czujniki montowane w samochodach. Tester diagnostyczny, czyli tylko jedno urządzenie, może sprawdzić na przykład stan: klimatyzacji, poduszek powietrznych, układu ABS, automatycznej skrzyni biegów, wtryskiwaczy, centralnego zamka, a także wielu innych układów i podukładów, do tego uzyskując dane na temat rzeczywistego przebiegu auta.

Jak widać, jest to niezastąpione urządzenie, które sprawdzi się nie tylko podczas przeróżnych kontroli, lecz także w sytuacji kiedy ma się zamiar kupić używany samochód i istnieje obawa, że nie posiada się wszystkich danych na jego temat. Dzięki testerowi bardzo szybko można sprawdzić interesujące kwestie i potwierdzić zapewnienia sprzedającego. Możliwości testera diagnostycznego zależą od jego rodzaju, jak również zastosowania konkretnego oprogramowania. Samo urządzenie podpina się, na przykład do interfejsu pokładowego, każdego auta sprzedawanego po 2012 roku, a łączność taka jest możliwa dzięki 16-pinowemu złączu. 

Tester diagnostyczny – jaki kupić?

Jak wyżej zostało wspomniane, rodzajów testerów diagnostycznych może być kilka i dlatego pojawiają się pytania, takie jak: jaki tester diagnostyczny do warsztatu lub który model testera diagnostycznego wybrać. Są całkowicie uzasadnione, a poniższe informacje pomogą Ci w podjęciu dobrej decyzji. Przed wybraniem konkretnego urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przeanalizować jego parametry i sprawdzić jego kompatybilność, zakres funkcji, sposób działania, obsługę i możliwe aktualizacje. Pierwszą najważniejszą kwestią jest kompatybilność testera diagnostycznego.

Jak wiadomo, każdy samochód jest inny i właśnie z tego względu tester powinien być przystosowany do modelu auta. Wiele marek posiada testery diagnostyczne przystosowane tylko i wyłącznie do ich systemu, jednak na rynku istnieją również takie, które są bardzo uniwersalne, dzięki czemu sprawdzają się w większości samochodów. Kolejną istotną kwestią jest zakres działania takiego urządzenia, a dokładniej jego funkcji.

Niektóre testery diagnostyczne są zdolne do obsługi tylko podstawowych podzespołów, inne zaś przeprowadzają kompleksową analizę nawet najnowocześniejszych systemów i narzędzi znajdujących się w samochodzie. Kupując tester diagnostyczny, nie można również pominąć tak istotnej kwestii, jak sposób działania i obsługa urządzenia. Dlaczego? Ponieważ te kwestie mogą znacznie przyspieszyć pewne działania, dodatkowo je jeszcze ułatwiając. Niektóre urządzenia potrzebują do działania innych sprzętów, takich jak na przykład laptop, który służy jako wyświetlacz i panel sterowania.

Jednak są również modele, które zupełnie go nie potrzebują, ponieważ już na starcie są wyposażone w tego typu elementy. Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest możliwość aktualizacji. Oprogramowanie testerów powinno być na bieżąco aktualizowane, aby móc cieszyć się z pełnego zakresu jego funkcji.

Jaki tester diagnostyczny kupić do 500zł?

To, jaki tester diagnostyczny wybrać, jest uzależnione od potrzeb kupującego. Profesjonalne i bogato wyposażone sprzęty, używane najczęściej w warsztatach samochodowych, będą oczywiście droższe. Jednak wybór testerów diagnostycznych jest tak ogromny, że dla wszystkich znajdzie się jakaś atrakcyjna cenowo opcja. Wiele marek proponuje testery diagnostyczne do 500 zł, które posiadają dożywotnią licencję, są na bieżąco aktualizowane, a także, co bardzo ważne mają szeroki zakres funkcji: od pomiaru parametrów, przez kodowanie sterowników, po odczyt kodów wszystkich układów.