dieta

Stan ketozy jest specyficznym stanem metabolicznym organizmu, w którym głównym źródłem energii stają się tłuszcze, stosowane przepisy ketogeniczne umożliwiają wejście w ten stan. Aby wprowadzić organizm w stan ketozy potrzeba od 2 do 7 dni, zależy to od indywidualnych cech organizmu. Jeśli poprzednia dieta przed zastosowaniem diety ketogenicznej obfitowała w węglowodany, proces ten może potrwać dłużej. Organizm potrzebuje także czasu, aby przystosować się do nowego stanu metabolicznego, czyli wykorzystywania tłuszczów jako głównego źródła energii, trwa to zazwyczaj około 4 tygodni.

Stan ketozy – kiedy się pojawia?

Stan ketozy po przejściu na dietę ketogeniczną u niektórych osób pojawia się od razu, innym może zająć nawet 10 dni. Przepisy ketogeniczne obejmują głównie stosowanie zasad przyjmowania w codziennej diecie:

 – 75% kalorii z różnego rodzaju tłuszczów,

 – 20% kalorii z białek,

 – około 5% z produktów białkowych.

Rozpoczynając nową dietę, nie powinieneś oczekiwać rezultatów od razu. Organizm musi przejść etap tzw. keto adaptacji, ale istnieją sprawdzone sposoby na to, jak wejść w stan ketozy szybciej. Pierwsze objawy, kiedy organizm wchodzi w stan ketozy to zwiększenie częstotliwości i ilości wydalanego moczu oraz specyficzny zapach z ust. Można również wykonać badanie w domu wskazujące na poziom ciał ketonowych w wydychanym powietrzu albo w wydalanym moczu.

Sposoby na szybsze wejście w stan ketozy

  • Odpowiednia dieta, tłuszcze są głównym składnikiem diety ketogenicznej, sposobem na to, jak wprowadzić organizm w stan ketozy i przyspieszyć cały proces jest spożywanie dodatkowej dawki tłuszczy i drastyczne ograniczenie spożycia węglowodanów do 20 gramów dziennie. Tłuszcze można przyjmować w formie zróżnicowanych posiłków albo dodatkowej porcji olejów. Produkty tłuszczowe stanowią największą ilość w diecie ketogenicznej, dlatego należy zadbać o zbilansowane opcje żywieniowe i korzystanie ze źródeł wysokiej jakości. Należy unikać hydrolizowanych tłuszczów trans, dobre tłuszcze to oliwa, awokado, olej sezamowy czy zwykłe masło. Najlepszą wartość odżywczą mają oleje tłoczone na zimno. Stan ketozy można także przyspieszyć, stosując post przerywany, 16 na 8. Post w tym wypadku obejmuje 16 godzin, a w ciągu 8 godzin można spożywać posiłki, stosując dietę ketogeniczną. Jeśli nie przepadasz za tłustymi potrawami, dobrym rozwiązaniem może być dodawanie do kawy 2 lub 3 łyżek oleju kokosowego.
  • Zastosowanie przyjmowania tzw. ketonów egzogennych, czyli dostarczenie ich organizmowi w formie suplementacji jest również sposobem na to, jak przejść w stan ketozy. Mogą one znacznie przyspieszyć ten proces, jak również korzystnie wpływają na jego utrzymanie. Powinieneś jednak pamiętać, że ketony egzogenne nie mogą  w żadnym wypadku zastępować zrównoważonej diety ketogenicznej, nie dają również tyle korzyści zdrowotnych.
  • Aktywność fizyczna w znacznym stopniu zwiększa wejście w stan ketozy. Zalecany jest specjalny trening interwałowy o wysokiej intensywności, polega on na wykonywaniu intensywnych ćwiczeń na przemian z umiarkowanymi. Jest to prosty sposób na to, jak wejść w stan ketozy, ponieważ ćwiczenia powodują szybsze ubywanie zapasu glikogenu w mięśniach. W zależności od przyzwyczajeń mogą to być również innego rodzaju treningi, powinieneś jednak pamiętać, że stan ketozy jest procesem znacznie obciążającym organizm, dlatego nie należy dopuszczać do zbytniego przeforsowania ciała ćwiczeniami fizycznymi.

Ponowne wejście w stan ketozy

Wyjście z ketozy może pojawić się wskutek nieprzestrzegania zasad diety ketogenicznej, sposobem na to, jak wejść w stan ketozy jest zastosowanie powyższych zaleceń. Stosowana jest również celowa ekspozycja na zimno w formie zimnych pryszniców, zalecane jest również morsowanie. Sposobem na to, jak wprowadzić organizm w stan ketozy ponownie jest stosowanie głodówki umożliwiającej zainicjowanie procesów fizjologicznych produkujących ciała ketonowe. Głodówka powinna wynosić od 24 do 72 godzin i musi być poprzedzona stosowaniem przepisów diety ketogenicznej.