plecy

Piękna, gładka i jędrna skóra stanowi obiekt marzeń wielu kobiet. To największy narząd, którego zadaniem jest ochranianie wewnętrznych struktur organizmu. Każdego dnia narażona zostaje na działanie czynników mechanicznych i środowiskowych mogących doprowadzić do jej dysfunkcji. Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz odżywienia naskórka prowadzi do wzmocnienia jego odporności na negatywne aspekty, jak wahania wagi czy urazy mechaniczne. Warto pamiętać, że nawet najbardziej zadbane i nawilżone ciało posiada własne ograniczenia, a ekspozycja na długotrwałe lub nagłe rozciąganie prowadzi do jej uszkodzenia i pojawienia się na jej powierzchni rozstępów. Widoczne na skórze pręgi stanowią kompleks dużej części społeczeństwa, a ich niwelowanie jest bardzo trudne. Co zrobić na rozstępy?

Co warto wiedzieć o rozstępach?

Jak zwalczyć rozstępy? To pytanie zadaje sobie liczna część kobiet, które zmagają się z nieestetycznymi zmianami na skórze. Przed wybraniem odpowiedniego zabiegu kosmetologicznego warto dowiedzieć się, czym są rozstępy oraz co przyczynia się do ich pojawiania się. 

Rozstępy są zmianą skórną, która należy do grupy blizn. Najczęściej przybierają postać równoległych, wrzecionowatych pasm zajmujących określoną partię ciała. Za ich pojawienie się odpowiada nagłe lub długotrwałe rozciąganie skóry poza granice jej możliwości i wytrzymałości. Efektem takiego rozciągania jest przerwanie sieci tworzonej przez włókna kolagenowe oraz elastynowe, które razem tworzą strukturę skóry. 

Rozstępy rozwijają się w dwóch fazach:

  • zapalnej – w tej fazie rozwoju rozstępy są czerwone i obrzęknięte. Na skutek silnego napięcia skóry zazwyczaj pojawia się również uczucie szczypania, swędzenia czy pieczenia,
  • zanikowa – w tej fazie rozwoju rozstępy tracą czerwone wybarwienie i stają się blade. Na skórze przybierają formę wyczuwalnych wgłębień oraz ubytków. 

Najlepszym czasem na stosowanie zabiegów oraz wcieranie kremów o działaniu hamującym rozwój rozstępów jest faza zapalna. Niemniej jednak, nowoczesne kliniki, na przykład gabinet kosmetyczny w Kielcach oferują innowacyjne zabiegi, które pomagają usunąć nawet wieloletnie rozstępy. 

Jak pozbyć się rozstępów? Domowe sposoby

Jak zlikwidować rozstępy domowymi sposobami? Walka z posiadanymi śladami jest czasochłonna i trudna. Domowe sposoby, choć w dużym stopniu przyczynią się do ujędrnienia skóry oraz delikatnego zmniejszenia blizn, nie doprowadzą do ich całkowitego zaniku. Rozerwanie sieci włókien kolagenowych i elastynowych zachodzi w głębokich partiach skóry, a zabiegi stosowane w domowym zaciszu działają jedynie na zewnętrzną warstwę naskórka.

Jak usunąć rozstępy domowymi sposobami?

  • peeling skóry – regularne wykonywanie go doprowadzi do poprawy mikrokrążenia i uruchomienia procesów naprawczych, które mają za zadanie zregenerować skórę,
  • aplikacja składników aktywnych – po wykonywaniu peelingu warto posmarować skórę kosmetykami posiadającymi różne substancje, które będą wpływać na zmniejszanie widoczności rozstępów.

Jak zmniejszyć rozstępy – profesjonalne zabiegi

Rozstępy to zmiany skórne, które należą do grupy blizn. Ich pojawienie wiąże się z trwałymi zmianami w głębokich warstwach skóry, dlatego ich zwalczanie jest bardzo trudne.

Jak zwalczyć rozstępy? Aby zminimalizować widoczność poprzecznych pasm, warto zdecydować się na przeprowadzenie profesjonalnych zabiegów. Jednym z najbardziej skutecznych są karboksyterapia, czyli ostrzykiwanie naskórka dwutlenkiem węgla, laser Fraxel, dzięki któremu osoba wykonująca zabieg prowadzi do powodowania kontrolowanych mikrourazów skóry, a także Dermapen będacym nowoczesnym rozwiązaniem poprawiającym ogólny wygląd skóry oraz poziom jej jędrności.

Warto pamiętać, że najlepsze efekty daje regularne wykonywanie zabiegów. Jedynie powtarzające się stymulowanie komórek skóry do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny pozwala na skuteczne wygładzenie skóry oraz zlikwidowanie widocznych rozstępów w różnych partiach ciała.