drobnoustroje

W obecnych czasach ludziom przestało wystarczać samo umycie rąk, a środki do dezynfekcji są z nimi właściwie na co dzień. Poza standardowymi żelami czy sprejami istnieją również inne formy zabezpieczenia się przed niechcianymi drobnoustrojami oraz zarazkami. Należą do nich między innymi ozonowanie pomieszczeń lub też nowatorskie rozwiązanie w postaci bramek do dezynfekcji zarówno dla ludzi, jak i pojazdów.

Na czym polega ozonowanie?

Ozonator rozprowadza wytworzony ozon w pomieszczeniu, a ten rozkłada się do czystego tlenu i łącząc się ze szkodliwymi związkami, powoduje ich neutralizowanie. Taki sposób działania sprawia, że jest to bardzo skuteczna forma na pozbycie się różnego rodzaju alergenów, wśród których wymienia się grzyby, roztocza, bakterie, pleśń czy wirusy. Dodatkowy atut stanowi usuwanie nieprzyjemnych zapachów różnego pochodzenia, pozostawiając w zamian przyjemną woń świeżości.

Jak bezpiecznie przeprowadzić ozonowanie?

Przede wszystkim w ozonowanym pomieszczeniu nie mogą znajdować się ludzie, zwierzęta, rośliny – wdychając ozon w takim stężeniu można się zatruć i konieczna będzie interwencja lekarza. Należy pamiętać o zamknięciu okien oraz zasłonięciu kratek wentylacyjnych, co gwarantuje lepsze działanie dezynfekujące. Wyłączając urządzenie, trzeba ubrać maskę lub przynajmniej zakryć twarz ręcznikiem. Po zakończeniu pracy ozonatora należy zostawić pomieszczenie szczelnie zamknięte jeszcze przez około 30 minut, a następnie porządnie je wywietrzyć, wyzbywając się nadmiaru ozonu. Jeżeli wnętrze nie będzie używane, można pozostawić okna zamknięte, gaz po pewnym czasie się zneutralizuje. Takiemu zabiegowi warto poddać również samochód, gdzie dodatkowo można odgrzybić klimatyzację. Ozonowanie pomoże pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z auta, co doskonale sprawdzi się w przypadku przewożenia zwierząt.

Ozonowanie stało się na tyle popularnym zabiegiem, że samemu można bez problemu i większych nakładów finansowych nabyć ozonator oraz regularnie odkażać mieszkanie, samochód lub miejsce pracy. Ten sposób jest szczególnie polecany placówkom medycznym czy gabinetom weterynarii, gdzie na co dzień jest dużo drobnoustrojów, ale również placówkom oświatowym i urzędom, ponieważ w takich miejscach znajdują się duże skupiska ludzi.

A co z dezynfekcją zewnętrzną pojazdów?

Na rynku są również dostępne bramy dezynfekcyjne, pomagające pozbyć się bakterii i wirusów z zewnątrz samochodu, w tym także podwozia i kół, na których można przywieźć wiele niechcianych pasażerów. Tego typu rozwiązanie cechuje się wysoką skutecznością dzięki stosowaniu czystego środka do dezynfekcji rozpraszanego wprost na cały pojazd. Do tego jest bardzo szybkie w porównaniu do ręcznego odkażania.

Idealnie sprawdzi się w gospodarstwie rolnym, niezawodnie chroniąc między innymi przed ASF czy ptasią grypą przeniesionymi przez wjeżdżające na posesję samochody. Bramy dezynfekcyjne są dostępne w dużych rozmiarach, dzięki czemu bez problemu przejadą przez nią ciągnik lub samochód dostawczy. W przypadku trudnodostępnych miejsc w pojeździe do zestawu zazwyczaj dołączana jest dodatkowa lanca, która pomoże wykonać dezynfekcję obszarów niedostępnych dla dyszy spryskujących.

Bramki do dezynfekcji dla ludzi

W odpowiedzi na pandemiczną sytuację na świecie powstały bramki do dezynfekcji dla ludzi, które przede wszystkim zostały przystosowane dla ratowników medycznych i pacjentów na noszach. Jednakże równie dobrze sprawdzają się w codziennym życiu. Wyglądem urządzenie przypomina bramkę, którą można spotkać na lotnisku, tylko zamiast skanować, spryskuje mgiełką dezynfekującą ciało i ubrania przechodzących ludzi. Cały proces trwa do minuty w zależności od zaprogramowania, wystarczy poczekać na sygnał kończący dezynfekcję – najczęściej stanowi on zapalenie się zielonej lampki i już jesteś zdezynfekowany.

Istnieją również bramki do dezynfekcji dodatkowo zawierające srebro w wykorzystywanym preparacie, które pozostaje na powierzchni i zapobiega szybkiemu namnażaniu się bakterii, grzybów czy wirusów. Należy pamiętać, że w przypadku używania środka dezynfekcyjnego na bazie alkoholu pomieszczenie musi mieć wentylację. Urządzenie tego typu idealnie sprawdzi się w placówkach medycznych, urzędach oraz instytucjach kulturalno-oświatowych.