salon

Nowoczesne wnętrze nie zawsze musi sprawiać wrażenia chłodnej, sterylnej fortecy dla bogaczy, gdzie wszystko działa na pilota lub klaśnięciem dłońmi. I choć takie domy z pewnością istnieją, nie o taką nowoczesność nam chodzi. Wiele osób zadaje sobie w takim razie pytanie, jak urządzić nowoczesne wnętrze, aby wpasowywało się obecne trendy i na czym one właściwie polegają? Te pytania, choć mają wiele odpowiedzi, dają się ująć w kilka konkretnych ram. 

Minimalizm przede wszystkim

Wnętrza nowoczesne wciąż charakteryzują się zasadą minimalizmu i to jeden z istotniejszych kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę. Ucieczka od przepychu, prostota i przejrzystość widoczna w przestrzeni są nieustannie pożądane na rynku wnętrzarskim. Dlaczego? Wbrew pozorom minimalizm to nie tylko zredukowanie domowego asortymentu do niezbędnego minimum, ale przede wszystkim osiągniecie jak najwyższej funkcjonalności w danej przestrzeni poprzez odpowiednie rozwiązania architektoniczne. Praktyczny wymiar aranżacji mebli i przedmiotów codziennego użytku, przy zachowaniu jednocześnie walorów estetycznych, to klucz całej operacji, dlatego też IKEA i inne skandynawskie koncerny meblowe odnoszą takie sukcesy. Stawianie na optymalizację przy schludnym, nieprzesadzonym wystroju to podstawa dla nowoczesnej aranżacji wnętrz. Warto zdecydować się na projektowanie wnętrz we Wrocławiu, gdzie grono specjalistów wykona odpowiedni projekt wymarzonego wnętrza.

Zrównoważona architektura

Nie da się ukryć, że obecnie niemalże w każdej branży ekologia gra kluczową rolę i tak też jest w branży wnętrzarskiej. Dlatego wykończenie nowoczesnego wnętrza domu opiera się często o naturalne surowce, nieszkodliwe dla środowiska i jednocześnie cechujące się trwałością. Z tego tytułu do łask wraca naturalne, ponadczasowe drewno, które świetnie sprawdza się jako trwały materiał na meble, podłogi czy drzwi i dodatkowo nadaje przytulności surowej, minimalistycznej przestrzeni.

Godne uwagi są również elementy metalowe, które znakomicie integrują się z wnętrzami w stylu industrialnym oraz z surową cegłą. Jednak prawdziwym hitem, który podbija rynki wykończeniowe w ostatnich latach, jest polerowany beton, który posiada nie tylko walor estetyczny, ale i praktyczny. Przy odpowiedniej impregnacji jest bardzo trwały, łatwy w utrzymaniu i występuje w różnych wariantach kolorystycznych. Wpasowuje się idealnie w minimalistyczny wystrój i jest coraz częściej stosowaną techniką wykańczania ścian i podłóg. Konkurencją dla betonu jest gres ścienny i podłogowy, który również charakteryzuje się schludnym wyglądem i łatwością utrzymania, i tak jak beton jest chętnie stosowany w luksusowych projektach domów.

Kolorystyka

Kolory nowoczesnych wnętrz oscylują zazwyczaj wśród odcieni szarości i złamanej bieli. To jednak nie musi być stały wykładnik. Coraz więcej projektów stawia na ciemniejsze kolory ścian np. w odcieniu butelkowej zieleni czy kobaltu, które nadają przestrzeni głębi i trójwymiarowości. Warto także rozejrzeć się za nowoczesnymi tapetami, które oferują bogactwo wzorów i kolorów i nie kojarzą się z kiczowatymi tapetami lat 90. Eksperymentowanie z kolorami we wnętrzu nowoczesnym ogranicza się zazwyczaj do pojedynczych akcentów, jak np. czerwona sofa czy fotel, które podkreślą prostotę i schludność samego miejsca.

Detale w stylu eko

Nowoczesne wnętrze mieszkania czy domu opiera się również na odpowiednio dobranych dodatkach. Warto postawić na detale, które są wykonane z naturalnych surowców. Jednymi z takich elementów mogą być drewniane lub bambusowe żaluzje, lniane firany czy bawełniane poszewki na pościel. Obecnie na rynku znajdziemy bogatą ofertę produktów hand-made z ceramiki czy wikliny i innych materiałów, które dopełniają nowoczesną aranżację.

Postaw na zieleń

Dla przełamania sterylności minimalistycznych wnętrz warto zainwestować w żywe rośliny, które wpasują się swoim wyglądem w charakter miejsca. Dla jednych będą to rośliny doniczkowe, takie jak kaktusy, podwieszane paprocie czy drzewka bonsai, a dla drugich specjalne instalacje z kilkoma rodzajami mchu, wkomponowane w ścianę. Wszystko jednak opiera się na odpowiednim wyczuciu. Nie można pozwolić na zbyt wysoką wilgotność, która działa niekorzystnie na trwałości naturalnych surowców użytych przy wykańczaniu wnętrza.