asystentka

Profesja asystentki personalnej zmieniła się w ciągu ostatnich kilku lat. Obecnie jest to bardzo popularny zawód. Kiedyś obowiązki asystentki polegały na przepisywaniu i redagowaniu dokumentów służbowych, przygotowywaniu codziennej prasówki, tworzeniu notatek i protokołów ze spotkań służbowych. Kojarzone były ze zwykłymi zadaniami należącymi do pracownika administracyjno-biurowego. Współcześnie stanowisko to bardzo ewoluowało. Teraz to tak zwana prawa ręka prezesa, pomoc w codziennych obowiązkach, a także asystentka w życiu codziennym. Kompetencję osoby starającej się na taki angaż wzrosły tak, jak i ilość obowiązków uległa podwyższeniu.

Asystentka w firmie – wymagania i obowiązki

Z personalnymi asystentkami pracują zazwyczaj osoby na wysokich szczeblach. To najczęściej prezesi, dyrektorzy, a nawet gwiazdy estrady. Jest to niezaprzeczalnie szczebel wyższy niż sekretarka, ponieważ niejednokrotnie odpowiedzialna jest za planowanie spraw codziennych swojego szefa. Wymagania, jakie stawia się asystentce personalnej, zależą od organizacji firmy. Jest to najczęściej stanowisko samodzielne. Do najpopularniejszych obowiązku zalicza się:

– organizacja pracy biura oraz pomoc w wykonywaniu obowiązków służbowych przełożonemu,

– kontrolowanie i skrupulatne prowadzenie kalendarza zebrań,

– kontakt z petentami,

– prowadzenie skrzynki e-mailowej,

– tworzenie, tłumaczenie, przepisywanie i redagowanie pism i dokumentów.

Aby móc aplikować na stanowisko personalnej asystentki należy dysponować doświadczeniem na podobnym stanowisku. Kandydatka powinna mieć skończone studia wyższe oraz znać języki obce. Asystentka w firmie musi posiadać odpowiednie zdolności organizacyjne oraz międzyludzkie. Musi myśleć analitycznie, odpowiednio zorganizować sobie prace i logicznie rozwiązywać problemy. W tym zawodzie przyda się również zdolność przewidywania sytuacji. Najważniejsze jest także, aby umieć budować odpowiednie relacje z ludźmi, być komunikatywnym, dokładnym, sumiennym i samodzielnym.

Praca ta polega także na wykonywaniu codziennych ustalonych obowiązków biurowych. Niestety dość często zdarzają się zadania nieprzewidziane, które wypadają nagle. Mimo że wymagania stawiane asystentce personalnej są dość wygórowane, to trzeba wiedzieć, że zawód ten posiada wiele plusów. Pamiętaj, że wykonując ten zawód, otaczasz się ludźmi wpływowymi, dobrze wykształconymi. To praca dla osób nieznoszących monotonni i lubiących szybki tryb życia. W takim zawodzie poczują się jak w domu. Jak poradzić sobie na tym stanowisku? Na samym początku podjęcia we współpracy dobrze jest ustalić pewne zasady ułatwić sobie wspólnie życie. Pamiętaj, aby ustalić jak najwięcej szczegółów, a szczególnie te, które dotyczą wymagań wobec Ciebie. Staraj się wyjeżdżać jak najczęściej na szkolenia i kursy. Pamiętaj, że istnieje coś takiego jak pewność siebie.

Ile zarabia asystentka w firmie?

Nie ma co ukrywać, że najwięcej zarabiać będzie asystentka personalna w dużym mieście. Wynagrodzenie uzależnione jest od wielkości firmy, w której zostanie zatrudniona, od ilości obowiązków, od wykształcenia i doświadczenia. Asystentki z dużym bagażem zawodowym, które umieją działać samodzielnie, otrzymają wyższe profity. Mała i nisko prestiżowa firma nie zapłaci kokosów. Oczywiste jest też, że asystentka, np. prezesa czy zarządu otrzyma większą pensję niż asystentka danego działu.

Na tym stanowisku otrzymasz dodatkowo telefon służbowy, bene fity medyczne i sportowe. Jeśli wyróżniasz się z tłumu, znasz więcej niż jeden język bądź zaskoczysz przyszłego pracodawcę znajomością języka japońskiego – możesz liczyć na wynagrodzenie powyżej średniej krajowej. Dlatego ważne jest, aby na bieżąco w siebie inwestować, szkolić się, kończyć dodatkowe kursy. W ten sposób bez problemu otrzymasz wymarzone stanowisko asystentki personalnej. Mimo panujących mitów należy wiedzieć, że asystentem nie musi być tylko kobieta. Dość często można spotkać mężczyzn zajmujących się tą profesją. Równie dobrze sprawdzają się w tym zawodzie jak panie.