odkurzacz

Czy wyrzuciłeś kiedykolwiek uszkodzony odkurzacz, który nie działał, tak jak powinien? Bardzo możliwe, że popełniłeś błąd, ponieważ urządzenie można było naprawić. Wiele osób zbyt szybko się poddaj i decyduje się na wymianę sprzętu, podczas gdy istnieje możliwość naprawy. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak naprawić odkurzacz oraz gdzie to zrobić, aby działał on tak jak chwilę po zakupie.

Jak odnaleźć problem?

Warto zacząć od poznania funkcji oraz poszczególnych części odkurzacza. Urządzenie wykorzystuje silnik i wentylator do wyciągania brudu z powierzchni i umieszczania go w worku lub kanistrze. Jednocześnie brud jest rozluźniany i zamiatany do próżni za pomocą obrotowej szczotki. Ponadto stosuje się filtr lub kilka filtrów, aby zapewnić, że zassany brud nie przedostanie się do silnika ani nie zostanie wydmuchany przez otwór wylotowy urządzenia z powrotem na podłogę. Oznacza to, że każdy odkurzacz może posiadać różne rozmieszczenie swoich części, jednakże zazwyczaj wyglądają one bardzo podobnie i łatwo je znaleźć. W dalszej części artykułu dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę podczas potencjalnej próby naprawy Twojego odkurzacza.

1. Sprawdź, czy filtry są pełne

Jeśli filtry są zatkane, uniemożliwi to prawidłowe odsysanie. Sprawdź w instrukcji obsługi, gdzie znajdują się filtry urządzenia i jak je opróżniać. Większość filtrów wymaga regularnego czyszczenia, a czasami może wymagać wymiany. Jeśli odkurzacz wydziela dziwny zapach, przyczyną może być również brudny filtr.

2. Sprawdź, czy wąż nie jest zatkany

Z biegiem czasu wewnątrz węża mogą gromadzić się zanieczyszczenia, co powoduje zmniejszenie mocy ssania, dlatego ważne jest, aby regularnie czyścić części węża. Jeśli moc ssania zatrzyma się całkowicie, sprawdź, czy nie ma pełnych blokad. Na przykład spróbuj poświecić latarką, aby wykryć, czy światło wydostaje się na drugą stronę. Zaleca się zawsze postępować zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi czyszczenia, ale ogólnie rzecz biorąc, plastikowe części węży można myć wodą z mydłem. Upewnij się, że części są suche przed ponownym przymocowaniem ich do odkurzacza, aby uniknąć rdzy. Możesz też użyć sprężonego powietrza lub tępego przedmiotu, ale uważaj, aby nie uszkodzić ani nie rozerwać węża.

3. Sprawdź, czy rolka szczotki nie jest zablokowana

Jeśli rolka szczotki jest związana włosami lub sznurkiem, zmniejszy to siłę ssania, a także może uszkodzić pas odkurzający. Czyszczenie pędzla wałkowego jest proste, ale zdecydowanie nie jest to nikogo ulubione zadanie! Użyj rozpruwacza do szwów lub nożyczek, aby usunąć włosy z wałka szczotki. Uważaj, aby nie przeciąć samej szczotki próżniowej!

4. Wysokość ustawiona dla niewłaściwego rodzaju podłogi

Twój odkurzacz będzie miał problemy, jeśli jego szczotka rolkowa jest ustawiona zbyt wysoko dla podłogi, którą próbujesz odkurzyć. Ustaw szczotkę rolkową na najniższe ustawienie dla drewna lub płytek i wyższe dla dywanu. Zwiększy to wydajność urządzenia, pomoże Ci z jego naprawą oraz zapobiegnie możliwości kolnych uszkodzeń.

Gdzie naprawić odkurzacz?

Jeśli nie znalazłeś źródła problemu, nic się nie dzieje. Twoim kolejnym krokiem powinna być konsultacja z ekspertem specjalizującym się w naprawie tego typu urządzeń. Zadzwoń na podany przez niego numer i umów się na konsultację, podczas której usłyszysz, ile może kosztować naprawa odkurzacza i czy jest ona w ogóle możliwa. Porównaj ceny wśród różnych fachowców i wybierz najkorzystniejszą ofertę dla Ciebie.

Jednym z faworytów zdecydowanie będzie serwis bosch w Krakowie. Dobrze będzie, jeśli posiadasz jakiekolwiek instrukcje bądź etykiety od Twojego urządzenia. Możesz także skorzystać z pomocy oferowanej przez różne fora internetowe. Wystarczy, że opiszesz tam problem, a być może ktoś, kto miał podobną sytuację, posłuży Ci pomocą. Świetnym pomysłem może być też wyszukanie Twojego problemu na platformie YouTube. W dzisiejszych czasach internet jest tak obszerny, że na pewno dasz radę znaleźć powód Twojego problemu, a następnie samodzielnie dojść do tego, jakie działania należy podjąć, aby przywrócić Twój odkurzacz do zdatności.