alkomat

Chęć sprawdzenia poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu to bardzo odpowiedzialne podejście. Niezależnie od tego, czy chcesz zakupić urządzenie do pomiaru dla siebie i Twoich bliskich, czy też po to, by kontrolować pracowników w firmie, musisz poznać parametry, jakie mają alkomaty. Jaki wybrać, by cieszyć się urządzeniem długo i bez konieczności napraw i wymiany części? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, które Cię dręczą i rozwiejesz swoje wątpliwości co do tego, jaki alkomat kupić. Poznaj sprawdzone modele i technologie dostępne na rynku.

Dla siebie czy dla innych

Zakup alkomatu może być powodowany przez różne czynniki. Najczęściej do użytku domowego stosuje się go w chwili, gdy chce się wsiąść za kółko, ale nie ma się pewności, czy to bezpieczny pomysł. Jaki alkomat wybrać do tego rodzaju zadania? Dobrze jest postawić na dobrej jakości alkomat osobisty, znanej marki, która zajmuje się głównie produkcją tego typu urządzeń. Warto unikać tanich, chińskich sprzętów, które wytwarza się w miejscach, gdzie wiele innych urządzeń. Kupując taki alkomat, nie możemy mieć pewności co do dokładności pomiaru oraz czy, w razie kontroli, alkomat policyjny nie pokarze innego wyniku.

Na jakość musi tym bardziej postawić osoba odpowiedzialna za zakup alkomatu do firmy. Ponieważ takie urządzenie będzie musiało wykonać dużą ilość pomiarów, nie może być wątpliwości, co do jego skuteczności. Alkomaty polecane do takich zadań muszą mieć wysokie parametry. Warto zdecydować się na zakup alkomatu przesiewowego, który nie potrzebuje ustnika. Ponieważ w firmie będzie wykonywanych wiele pomiarów, setki, a nawet tysiące, taki zakup będzie bardziej ekonomiczny. Wybierz też model, który nie wymaga częstych kalibracji. Informację na ten temat znajdziesz w specyfikacji poszczególnych urządzeń.

Kalibracja alkomatu i jej częstotliwość

W zależności od rodzaju alkomatu musisz przeprowadzać kalibrację urządzenia w określonym czasie lub po wyznaczonej ilości użyć. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje alkomatów: półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Jaki alkomat warto kupić by móc używać go bez konieczności częstych kalibracji? Najlepiej postawić na model elektrochemiczny. Dzięki czujnikom wykonanym przy pomocy zaawansowanych technologii alkomat taki będzie sprawdzał się na co dzień w każdych warunkach. Dodatkowo jest on bardzo dokładny, użyty zgodnie z instrukcją pokaże wynik taki jak alkomat policyjny. Te urządzenia wymagają kalibracji raz do roku, albo po określonej przez producenta liczbie wykonanych pomiarów. 

Wybierz najlepszy alkomat. Jaki polecacie model do indywidualnego użytku? Przykładowo model alkomat Alcofind AF 35 będzie musiał być poddawany kalibracji po 500 razach lub roku użytkowania. Taki model będzie idealny do warunków domowych lub niewielkiego zakładu pracy, ale nie koniecznie sprawdzi się w firmie, która zatrudnia wiele osób. Czujnik zamontowany tego rodzaju alkomatach odczytuje bardzo dokładnie z wydychanego powietrza poziom alkoholu. Drugi rodzaj alkomatów, czyli półprzewodnikowy nie może pochwalić się aż taką skutecznością. Granica błędu, która jest wskazywana do tego rodzaju modeli to aż 20%, w wielu przypadkach może to być problematyczne. Wiec jeśli pytasz jaki alkomat sprawdzi się lepiej — odpowiedź brzmi: elektrochemiczny. 

Po co kupować alkomat?

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie ma drogi na skróty. Osoba, która ma zamiar prowadzić auto, albo pracować z wymagającą skupienia maszyną, nie może być pod wpływem alkoholu. Jeśli przekracza dopuszczalne prawnie normy, może mieć problemy z zatrudnieniem lub policją. Alkomat dobrej jakości to niezbędne urządzenie, jeśli chcesz upewnić się do bezpieczeństwa, zarówno kierowców, jak i pracowników. Coraz więcej zakładów pracy stawia na kontrolowanie pracowników pod względem trzeźwości. Niestety jest to praktyka niezbędna, jeśli pojawiają się wątpliwości. Wybór dobrego alkomatu nie jest trudny. Ważne, by pamiętać o zakupie dobrej jakości urządzenia ze sprawdzonego źródła i oczywiście o jego kalibracji w wyznaczonym czasie.