przetwory

Jeśli masz dostęp do sporej ilości świeżych warzyw i owoców, niekiedy nie wiadomo, w jaki sposób je wykorzystać. W końcu ich termin przydatności do spożycia dość szybko mija, a często domownicy nie są w stanie wszystkiego zjeść. W takiej sytuacji warto zdecodować się na produkcję domowych przetworów.

Jak robić domowe przetwory?

Najważniejszą kwestią jest to, aby użyty surowiec pochodził ze sprawdzonego źródła. Mogą to być znajomy rolnik lub własny ogródek. Należy sprawdzić czy dane owoc lub warzywo nie są uszkodzone, zepsute bądź, czy nie wdała się pleśń. Jeśli jest wszystko w porządku, można przystąpić do dzieła.

Możliwości przetwarzania warzyw i owoców jest wiele. Można je suszyć, wyciskać z nich soki, kisić, mrozić czy marynować. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.warzywapolowe.pl/najlepsze-przetwory-na-zime-jakie-i-kiedy-robic-domowe-porady/.

Jak przechowywać przetwory domowe?

Aby ostatecznie wszystko się udało, zwróć uwagę na miejsce przechowywania – czy jest go wystarczająco dużo, czy utrzymasz w nim odpowiednie warunki oraz jak długo można przechowywać przetwory domowe określonego rodzaju. Co więcej, zadbaj, aby przetwarzanie, a potem magazynowanie nie pozbawiło wartości odżywczych produktu.

Jeśli planujesz robić zaprawy w słoikach, najlepszym miejscem są suche, chłodne, przewiewne i zacienione pomieszczenia. W tym celu najlepiej sprawdzają się piwnica lub odpowiednio przystosowana spiżarnia. Odpowiednio niskie temperatury zapewniają przetworom długi termin przydatności do spożycia. Optymalnie wartości powinny się wahać między 4 a 8 stopni zimą oraz 10 a 15 stopni latem.

Jeśli zamierzasz suszyć, wówczas trzeba zapewnić przewiewne pomieszczenie, a potem zaopatrzyć się w słoiki lub metalowe puszki. W przypadku zamiaru mrożenia postaw na zamrażarkę ustawioną na odpowiednią temperaturę.

Przetwory domowe – jak długo przechowywać?

Ile mogą stać domowe przetwory? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób przechowujesz jedzenie. Jeśli zapewnisz mu optymalne warunki, wtedy zapewnisz maksymalną trwałość produktom. Jeśli zaprawiasz słoiki (np. dżemy, ogórki, kompoty i tym podobne) to co do zasady, przechowując je w odpowiednim miejscu, powinno się je spożyć w ciągu roku. Wówczas zachowują witaminy i wartości odżywcze. W przypadku dłuższego czasu przetwory tracą swoje walory. Zapasteryzowane przetwory w dobrze zakręconych słoikach mogą stać dłużej. Produkty, w których użyłeś cukru, soli lub octu mają możliwość dłuższego przetrwania.

Jeśli zdecydowałeś się na suszone warzywa lub owoce, należy je zamknąć szczelnie w słoiku, aby nie dostała się do nich wilgoć. Wówczas czas przechowywania wynosi około 12 do 18 miesięcy (w zależności od produktu). Czas ten również może być dłuższy, jeśli zapewnisz produktom idealne warunki.

Warzywa i owoce w postaci zamrożonej przechowuje się różnie – w zależności od rodzaju. Na przykład grzyby około 8 miesięcy, a warzywa i owoce 4-6 miesięcy. Natomiast w sprzyjających warunkach można wydłużyć ten czas nawet do 12 miesięcy.