migrena

Przewlekłe i nawracające bóle głowy są nie tylko dokuczliwe, ale mogą również prowadzić do zmęczenia, niskiej motywacji i spowolnionego logicznego myślenia. Bóle głowy często sprawiają, że proste codzienne zadania wydają się ciężką pracą. Dobrą wiadomością jest to, że wiele naturalnych środków ziołowych może pomóc w walce z tą przykrą dolegliwością. Dowiedz się jakie zioła pić na migrenę, aby przyniosły ulgę.

Migrena – jakie są objawy?

Migrena to napadowy, intensywny ból głowy, któremu mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak światłowstręt, nudności, wrażliwość na niektóre zapachy i zaburzenia widzenia. Może pojawić się nagle lub można ją wywołać poprzez uczucie zmęczenia, rozdrażnienia lub zbyt małą ilość snu. Lekarze są podzieleni co do przyczyny choroby, gdyż w grę wchodzą zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Nie znaleziono lekarstwa na migrenę, ale możliwe jest unikanie ataków w jak największym stopniu, a jeśli już wystąpią, utrzymywanie objawów w jak najłagodniejszym stanie. Leki bez recepty mogą stanowić alternatywę do walki z bólem migrenowym, ale warto również pamiętać o niektórych domowych i ziołowych środkach na migrenę.

Domowe sposoby na migrenę

Gdy ból już uderzy, trudno go pokonać. Często tylko leki mogą pomóc choremu. Jednak oprócz leków istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc w walce z tą nieprzyjemną dolegliwością. Po pierwsze, w czasie ataku najlepiej położyć się w miejscu, które zapewni nam komfort. Powinno to być ciemne, ciche pomieszczenie. Krótka drzemka pomoże złagodzić objawy migreny. W zależności od przypadku, pomocne może być również przyłożenie zimnego lub ciepłego kompresu na czoło, lub kark. Należy jednak unikać kąpieli i moczenia się w gorącej wodzie. Ulgę może przynieść masaż i aromaterapia. Najczęściej polecane są olejki lawendowe, miętowe, rozmarynowe, majerankowe i bazyliowe. Istnieją także zioła na ból głowy, które mogą również pomóc w łagodzeniu migreny. Herbaty ziołowe można przygotować na przykład z waleriany, melisy, dziurawca, rumianku, szałwii, miłorzębu, chmielu i imbiru.

Zioła na migrenę – czy działają?

Zioła na bóle głowy i migreny mogą dać zdecydowany zastrzyk zdrowia i złagodzić nieprzyjemny i uciążliwy ból. Jednak nawet najlepsze zioła na ból głowy wymagają regularnego przyjmowania. Dlatego bardzo ważne jest systematyczne stosowanie naturalnych środków zaradczych, zwłaszcza w przypadku nawracających migrenowych bólów głowy. W ten sposób można uzyskać długotrwałe złagodzenie objawów i żyć bez bólu głowy. Równie ważne jest połączenie swoich potrzeb z odpowiednią mieszanką ziół, które mają potwierdzone właściwości naturalne i bezpieczne dla organizmu. Warunkiem skuteczności jest również odpowiednie przygotowanie naparu.

Jakie zioła na migrenę wybrać?

Odpowiedni preparat ziołowy na migrenowe bóle głowy z pewnością nie zaszkodzi, a może złagodzić dolegliwości. Napary ziołowe, które można znaleźć na stronie https://mojazielarnia.pl/150-ziola-na-migrene-i-zawroty-glowy, mają właściwości relaksujące, wspomagające układ nerwowy i przeciwzapalne. Co powinien zawierać zestaw ziołowy na migrenę? Bardzo polecane są szyszki chmielu i korzeń kozłka. Ten pierwszy jest środkiem uspokajającym i zmniejsza napięcie mięśni, natomiast drugi zmniejsza uczucie napięcia i działa rozkurczowo. Dla relaksu dobrym wyborem jest lawenda i bez czarny. Zielarze polecają również walerianę na bóle migrenowe. Zioło to zmniejsza aktywność układu nerwowego i uspokaja umysł.

Migrena – jakie zioła są najpopularniejsze?

Oprócz wymienionych już ziół można pokusić się o wypróbowanie najpopularniejszych z nich, które powinny znaleźć się w każdym domu i można po nie sięgnąć w nagłych przypadkach:

  • Imbir jest znany z tego, że pomaga na niestrawność i nudności. Ma jednak również właściwości przeciwzapalne dzięki zawartym w niej naturalnym olejom. Wykazuje także właściwości przeciwbólowe zwłaszcza w stanach migrenowych. Wystarczy zmiażdżyć 5 cm świeżego imbiru, zalać go wrzątkiem i po lekkim ostudzeniu wypić jako herbatę.
  • Złocień Maruna to zioło podobne do rumianku. Można go jednak kupić również w formie suplementu i jest jednym z najbardziej znanych sposobów na szybkie pozbycie się bólu głowy. Jest przydatny nie tylko w przypadku klasycznych migren i skumulowanych bólów głowy, ale także w przypadku skurczów przedmiesiączkowych i menstruacyjnych.
  • Cynamon jest również tradycyjnie stosowany w leczeniu bólów głowy. Dobrym sposobem jest zrobienie pasty z cynamonu w proszku i wody. W ten sposób uzyskamy preparat, który możemy wmasować w skronie. Cynamon zawiera aldehyd cynamonowy, który ma właściwości przeciwzapalne. Można także wypić napar z ulubionej herbaty z dodatkiem cynamonu.
  • Rozmaryn ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe i był tradycyjnie stosowany jako środek przeciwbólowy od tysięcy lat. Zawiera olejki eteryczne i substancje bioaktywne, które wspomagają walkę w silnych bólach głowy.

Jak widać, istnieje kilka sposobów na uzyskanie ulgi w bólu migrenowym. Warto przynajmniej spróbować kilku domowych i ziołowych sposobów na migrenę. Nie zapominaj też o dobrym odżywianiu, spaniu co najmniej osiem godzin i technikach relaksacyjnych.