ciągnik

Bez trudu można kupić części do Ursusa C385 w sklepach, jakie specjalizują się w sprzedaży takich produktów. Mowa tutaj dokładnie o sklepach stacjonarnych i internetowych. Wymiany części należy dokonać wtedy, jeżeli wiadome jest to, iż stan techniczny nie pozwala na ich dalsze użycie i stanowić mogą one zagrożenie dla życia człowieka. Warto jednak zadać sobie pytanie o to, jak dbać o hamulce Ursus C-385, aby nie musieć ich tak szybko wymieniać. Wystarczy kilka prostych czynności, aby móc cieszyć się ich długą żywotnością.

Jak odpowietrzyć hamulce Ursus C-385?

Jedna z najważniejszych czynności, która jest w stanie sprawić, że bez trudu hamulce będą działać w prawidłowy sposób. Aby móc je odpowietrzyć, w pierwszym kroku zbiornik na płyn hamulcowy należy uzupełnić do wskazanego miejsca. Potem należy znaleźć cylinderki, które umieszczone zostały na kapturkach ochronnych. Trzeba owe cylinderki zdjąć. Dla ułatwienia można podpowiedzieć, że konstruktorzy Ursusa C-385 umieścili je w łatwo dostępnych miejscach.

Na końcówkę śruby odpowietrzającej należy założyć rurkę przezroczystą, igielitową. Drugi koniec tej rurki należy umieścić w pojemniku, gdzie do połowy zostanie wlany także odpowiedni płyn hamulcowy. Można poprosić o pomoc drugą osobę, która kilka razy naciśnie w pierwszej kolejności pedał hamulca. Potem należy go przytrzymać w pozycji wciśniętej. W tym czasie pierwsza osoba musi odkręcić zawór odpowietrznika, obserwując czy z rurki wydobywają się pęcherzyki powietrza. Jeżeli przestały się one wydobywać, hamulce zostały odpowietrzone. Można już zakręcić odpowietrznik. Dopiero potem można puścić pedał hamulca.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Jak wymienić płyn hamulcowy Ursus C-385? No cóż, z tym zadaniem nie każda osoba będzie w stanie poradzić sobie samodzielnie. Tym bardziej że wcześniej trzeba pozbyć się starego płynu hamulcowego. Jeżeli ktoś nie będzie w stanie sobie z tym poradzić, powinien udać się do serwisu. Ewentualnie można poprosić sprawdzonego mechanika o to, aby ten przyjechał do ciągnika osobiście. Takim specjalistom wymiana płynu hamulcowego w Ursus C-385 nie będzie sprawiać żadnego problemu. Ważne jest to, aby robić wszystko tak, jak być powinno. Jeden błędny krok (np. źle dobrany płyn hamulcowy), może doprowadzić do poważniejszych usterek, więc naprawdę należy wykazać się ostrożnością.

Warto hamować silnikiem

Jeżeli tylko jest taka możliwość. W tym przypadku można spotkać się z różnymi opiniami. Niektórzy mówią, że nie jest to dobre dla silnika. Inni mówią, że jest wręcz odwrotnie. Wielu mechaników wskazuje jednak, że hamowanie silnikiem wskazane jest w takich sytuacjach, kiedy ze względu na temperaturę, hamulce mogłyby samodzielnie sobie nie poradzić. Doświadczony kierowca będzie w stanie wyczuć tę sytuację, kiedy hamowanie należy wspierać silnikiem.

Dbać o hamulce (i o inne części) można także regularnie odwiedzając serwis. Ciągniki to takie samochody – tylko że w większej wersji. Również potrzebują przeglądów, jakie pomogą ocenić ich stan techniczny.