podpis

Rolnictwo charakteryzuje się odrębnymi przepisami, a osoby uprawiające ziemię lub hodujące zwierzęta korzystają z innych uprawnień oraz obowiązków. Zupełnie inaczej rozliczane są podatki czy kwestie związane ze świadczeniami. Problematyczne może okazać się przejście na emeryturę. Wiele osób zastanawia się, kiedy to zrobić, jakie warunki trzeba spełnić oraz ile ziemi może sobie zostawić rolnik na emeryturze. Jeżeli masz wątpliwości, w naszym artykule wyjaśniamy wszystkie problematyczne kwestie.

Ile ziemi może mieć rolnik na emeryturze?

Wiele osób obawia się, że w momencie przejścia na emeryturę konieczne będzie zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego lub nawet oddanie nieruchomości. Jak jest jednak na prawdę i ile ziemi może mieć rolnik na emeryturze? Sprawa nie przedstawia się bardzo zachęcająco, warto jednak dodać, że obecnie toczą się postępowania legislacyjne mające na celu zmianę przepisów na korzyść rolników.

Kwestie związane z otrzymywaniem świadczeń społecznych, w tym renty lub emerytury, reguluje art. 28 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z zawartymi informacjami rolnik, aby otrzymać emeryturę, musi zaprzestać prowadzenia gospodarstwa rolnego. Właściciele ziemi nie zgadzają się jednak często z taką decyzją, argumentując, że nie ma obok nich osoby, która mogłaby kontynuować pracę na roli, a co za tym idzie, sam grunt ulegnie powolnej degradacji.

Warto jednak jednoznacznie zaznaczyć, że pobieranie świadczenia w postaci emerytury nie zmusza rolnika do pozbywania się ziemi. Zgodnie ze słowami ustawy wsparcie finansowe może zostać zawieszone w przypadku kontynuowania prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie ze względu na posiadanie gospodarstwa rolnego.

Emerytura z KRUS a posiadanie ziemi

Uzyskanie świadczenia emerytalnego przysługuje każdemu rolnikowi, który uzyskał odpowiedni wiek. Trzeba jednak spełnić szereg wymogów, a dopiero wówczas możemy liczyć na wsparcie finansowe. Pierwszym z nich jest oczywiście zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej. Następnie trzeba udokumentować staż ubezpieczenia rolniczego. Po przedstawieniu wszystkich dokumentów możemy liczyć na to, że zostanie wypłacone świadczenie w części podstawowej i uzupełniającej. Czym one jednak są?

Emerytura KRUS a posiadanie ziemi – to temat, który dotyczy bardzo wielu osób. W przypadku wypłaty świadczenia otrzymuje się część składkową – jest ona uzależniona od stażu ubezpieczeniowego oraz wysokości emerytury podstawowej. Wartość części uzupełniającej wynosi różną kwotę – od 85 do 95% emerytury podstawowej. Warunkiem otrzymania dodatkowego finansowania jest zaprzestanie prowadzenia działalności. Część uzupełniająca może być więc traktowana jako pewnego rodzaju gratyfikacja ze strony państwa za porzucenie uprawy roli. W ten sposób system chce zachęcać młode osoby, aby dziedziczyły po rodzicach gospodarstwo rolne i same podejmowały działania w kierunku uzyskania statusu rolnika.

Portale rolnicze – źródło ważnych informacji

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmuje działania w kierunku zmiany przepisów prawa. Mają one na celu wprowadzenie innych zasad wypłacania świadczeń emerytalnych. Urząd chce, aby rolnicy mogli otrzymywać część uzupełniającą niezależnie od tego, czy kontynuują prowadzenie gospodarstwa rolnego. Prace trwają, ale póki co nie jest znany ich rezultat. Można mieć jednak nadzieję, że zmiany zostaną zaakceptowane i w przyszłości rolnicy będą mogli cieszyć się z wyższej emerytury, a jednocześnie kontynuować prace polowe.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące rolnictwa, uprawy, przepisów i świadczeń odnajdziesz na dedykowanych portalach rolniczych. Wyjaśniane są kwestie dotyczące tego, ile ziemi może mieć rolnik na emeryturze, a także jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie. Warto śledzić wszystkie pojawiające się informacje mogące okazać się nieocenioną skarbnicą wiedzy na temat różnych zagadnień. Strona to również miejsce do wymiany myśli oraz możliwość zaczerpnięcia porad od innych osób zajmujących się uprawą ziemi.