solar

Fotowoltaika to nowoczesny sposób na tanią lub nawet darmową energię przez cały rok. Instalacja ogniw pozwala oszczędzić na rachunkach, zyskuje również całe otoczenie oraz środowisko naturalne. Dobrze obliczona liczba paneli słonecznych oraz ich prawidłowy montaż pozwalają stworzyć naprawdę wydajne źródło energii, które ogrzeje dom, wodę oraz zasili sprzęty w Twoim domu. Jeśli zastanawiasz się, czy możliwe jest korzystanie z fotowoltaiki bez podłączenia do sieci – przeczytaj poniższy artykuł.

Fotowoltaika a brak prądu – o co tutaj chodzi?

Głównym założeniem instalacji fotowoltaicznej jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną. Jest to sposób na czystą i ekologiczną energię. Dzięki temu ogranicza się powstawanie smogu oraz emisję szkodliwych substancji do otoczenia. Większość instalacji w Polsce to panele fotowoltaiczne, które nie działają przy awarii prądu. Jest to związane ze specyficznym podłączeniem ogniw do sieci, które nosi nazwę on-grid. Ten rodzaj montażu polega na ścisłym połączeniu ogniw z licznikiem, dzięki temu możliwe jest przekazywanie nadwyżek prądu do elektrowni. Z tego względu taka fotowoltaika przy braku prądu sieciowego po prostu nie działa.

Warto jednak zaznaczyć, że awaria prądu nie przeszkadza panelom fotowoltaicznym pracować, ponieważ słońce cały czas świeci. Musisz wiedzieć, że ta praca powinna zostać przerwana, gdyż mogłoby to być niebezpieczne. Dlatego instalacje mają specjalne systemy, które w razie awarii wyłączają panele. Awaria sieci energetycznej oznacza, że nie będziesz mieć prądu, nawet mimo słonecznego dnia. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją skuteczne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne bez podłączania do sieci.

Fotowoltaika bez podłączenia do sieci – jak to możliwe?

W opozycji do popularnej opcji on-grid istnieje wersja nowatorska – off-grid, która daje inne możliwości. Takie rozwiązanie jest dość innowacyjne w temacie wykorzystywania czystej energii, jaką jest fotowoltaika. Kraków to miasto, gdzie wielu mieszkańców zdecydowało się już na niezależny, energetyczny układ zamknięty. Panele słoneczne pracują niezależnie od sieci energetycznej, co daje nowe możliwości. Fotowoltaika przy braku prądu jest myśleniem przyszłościowym i rozwiązaniem, które może sprawdzić się podczas problemów z dostawami energii, zwłaszcza w miejscach trudnodostępnych. Układ off-grid nie wymaga podłączenia ogniw do sieci, działa w systemie zamkniętym. Jest to możliwie dzięki magazynom energii – to właśnie w efekcie ich działania możesz gromadzić energię. Są to zwykle nadwyżki, które powstają podczas długich, letnich i słonecznych dni. Wkrótce może być to bardziej opłacalne niż sprzedaż prądu do sieci energetycznej.

Jakie są zalety posiadania magazynu energii?

Dużą korzyścią posiadania układu zamkniętego z panelami fotowoltaicznymi jest niezależność. Na razie jednak ceny magazynów energii są relatywnie duże, mimo że sprzedawanie energii pochodzącej ze słońca wkrótce może być zupełnie nieopłacalne. Panele fotowoltaiczne bez podłączania do sieci działają ciągle i niezależnie od awarii. Można też zastosować równocześnie oba rozwiązania, w tzw. instalacji mieszanej. Posiadanie własnego, zamkniętego układu energetycznego, który zasilany jest promieniowaniem słonecznym to dobre rozwiązanie na niespokojne czasy. W ten sposób uniezależniasz się od rosnących cen energii, nie grozi Ci też wyłączenie zasilania. Warto skalkulować koszty i podjąć decyzję.

Hybrydowy system pozwala być prosumentem, kiedy jest to opłacalne, ale zapewnia też całkowitą niezależność, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zważywszy na to, że taka fotowoltaika przy braku prądu może działać i gromadzić energię, jest to rozwiązanie bardzo przyszłościowe. Systemy hybrydowe, które łączą opcję on-grid z off-grid, są obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem w wielu krajach. Dużą zaletą jest ich elastyczność oraz korzystanie z możliwości sprzedaży energii, kiedy jest to opłacalne, i włączania obiegu zamkniętego w przypadku braku zasilania w sieci energetycznej.