ubezpieczenie

Wypożyczalnia samochodów w Warszawie służy nie tylko osobom przyjezdnym, ale także mieszkańcom miasta. W szczególności tym, którzy zostali pozbawieni własnego środka komunikacji, a samochód jest dla nich absolutną koniecznością. Jak najbardziej, warto wykorzystać tego typu usługi. Aczkolwiek – dla ochrony własnych interesów należy sprawdzić, jakie samochód posiada ubezpieczenie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa należy stwierdzić, że warto postarać się o samodzielny wynajem. Po co? Aby upewnić się, że ubezpieczenie samochodu na wynajem będzie w stanie pokryć ewentualne uszkodzenia, do jakich może dojść.

Czy wypożyczone auto ma OC?

Każda osoba, która posiada uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, jest świadoma tego, że koniecznością jest OC. Osoby, które decydują się na zakup samochodu, mają krótki czas na uregulowanie kwestii tej polisy. Tym bardziej że jej obecność uregulowana jest przepisami prawnymi. Kwestia ta dotyczy również samochodów, jakie oferowane są w wypożyczalniach. Tak, to za wykupienie polisy OC odpowiedzialna jest wypożyczalnia. W szczególności, że OC nie jest przypisane do kierowcy, ale do pojazdu. Nie można jednak zapomnieć, że jest to ten rodzaj polisy, który nie zapewnia wypłaty osoby, jaka spowodowała wypadek, ale wszystkim innym, jakie ucierpiały w wyniku działania danej osoby.

Czy to oznacza, że kierowca wynajmowanego samochodu, w razie wystąpienia nagłego zdarzenia, za ewentualne szkody nie będzie musiał płacić? Nie. Jest kilka wyjątków od tej sytuacji. OC pokryje szkody w każdej sytuacji, ale ubezpieczalnia będzie domagać się zwrotów poniesionych kosztów, jeżeli kierowca znajdował się pod wpływem alkoholu, narkotyków w czasie kolizji; jeżeli do szkody dojdzie na skutek umyślnego działania kierowcy, czy też podczas prowadzenia pojazdu przez osobę nieposiadającą uprawnień.

Autocasco z wypożyczalni

Ubezpieczenie auta pod wynajem obejmuje również autocasco. Tak, dla wypożyczalni to taki standard, którego nigdy nie pomijają. Żaden kierowca nie powinien jednak myśleć o tym, że to załatwi ewentualne problemy. A to wszystko dlatego, że takie polisy zawierają zapis o szkodzie własnej. Tzn., że za ewentualne uszkodzenia, do pewnej kwoty, trzeba będzie zapłacić samodzielnie. Ile? To wszystko zależne jest od zapisów, jakie znajdują się w umowie. Niekiedy mowa jest o wyraźnej kwocie, a w innych przypadkach jest ona określana w sposób procentowy.

Wypożyczalnia na ten cel będzie pobierać stosowną kaucję, która zostanie zwrócona, jeżeli pojazd powróci w nienaruszonym stanie. Wynajmujący może również pomyśleć o tym, aby na okres wypożyczenia, wykupić własną polisę autocasco, która zapewnić może większe bezpieczeństwo. Nawet, jeżeli nie uda się odzyskać pieniędzy z kaucji, ponieważ pojazd zostanie uszkodzony, to dodatkowe ubezpieczenie auta na wynajem (np. mini casco), pomoże odzyskać, chociaż część z tej kwoty.

Dodatkowa oferta dla wynajmujących

A jak wygląda wynajem samochodu a ubezpieczenie dodatkowe, np. NNW? Na tego typu polisy warto zdecydować się, jeżeli ktoś chciałby odczuwać większy komfort psychiczny podczas jazdy. Często może się także okazać, że sama wypożyczalnia pomyślała również o tym, aby zapewnić swoim pojazdom większą ochronę. W jaki sposób?

Świadczyć może o tym CDW, SCDW, PAI i TW. Czym one są? Dodatkami do polis, które spotkać można tylko i wyłącznie w wypożyczalniach. Każdy z tych skrótów oznacza inną usługę. I tak CDW ubezpieczenie od skutków kolizji. Nawet jeżeli dojdzie do wypadku, wynajmujący ponosi koszty tylko do wysokości wkładu własnego. SCDW to nic innego, jak CDW, ale w lepszej wersji. Dzięki temu ewentualne koszta będą zdecydowanie mniejsze. PAI to nic innego, jak NNW, dzięki czemu nawet sprawca wypadku ma szansę na wypłatę odszkodowania, jeżeli to on ucierpi w wypadku. TW to odszkodowanie na kradzież samochodu. Jest ono w stracie pokryć straty wypożyczalni, ale warto dodać, że sama osoba wynajmująca nie ma szans na to, aby odzyskać kaucję, jaką musiała wnieść podczas podpisania umowy.