BHP

Kiedy jesteśmy w pracy, powinniśmy mieć zapewnione jak najlepsze warunki, ale także pracodawca powinien zadbać o nasze bezpieczeństwo w czasie jej wykonywania. Pracownik też musi znać najważniejsze zasady bhp, bo przestrzeganie ich pomoże nam uniknąć wypadków w pracy, ale też może zwiększyć naszą efektywność. Należy pamiętać, że jesteśmy też odpowiedzialni za pozostałych współpracowników. Nie dopełnienie swoich obowiązków może spowodować poważne zagrożenie dla firmy, dlatego ważne są cykliczne spotkania, gdzie będą przypominane zasady bhp w miejscu pracy.

Podstawowe zasady bhp w miejscu pracy

Jedną z najważniejszych zasad, które pomogą nam poprawić bezpieczeństwo w pracy, jest dokładne zapoznanie się przed pierwszymi godzinami w pracy z regulaminem firmy, ale też trzeba przyswoić zasady bhp w pracy. Dopiero w takim momencie możemy przystąpić do swoich obowiązków oraz pamiętać o ich stosowaniu w życiu codziennym. Analiza stanu BHP (instrukcja) powinna być umieszczona zawsze w widocznym miejscu przez pracodawcę, aby pracownik w każdej chwili mógłby sobie przypomnieć lub sprawdzić poszczególne zasady panujące w tym miejscu. Drugą bardzo ważną zasadą jest to, że nasz pracodawca powinien przygotować nam miejsce do pracy, które jest czyste oraz bezpieczne. Musi ono też nie zagrażać naszemu zdrowiu, dlatego w takim pomieszczeniu nie może być grzybów lub wilgoci. Kiedy na przykład pracownik musi się dostać do miejsca pracy przez schody, to pracodawca jest zobowiązany, aby były bezpieczne, nieśliskie i nie stanowiły żadnego zagrożenia.

Tak samo pracodawca jest zobowiązany do utrzymania odpowiedniej temperatury, gdzie pracujemy. Kiedy przychodzimy do pracy w danej firmie, to musimy być poinformowani o zagrożeniach wynikających z wykonywania poszczególnych obowiązków. Musimy też wiedzieć jak radzić sobie w przypadku wystąpienia zagrożenia oraz jak odpowiednio się zachować w czasie na przykład wystąpienia pożaru. O wszystkich zagrożeniach związanych z prącą w danej firmie powinien nas poinformować pracodawca. 

Zasady bhp charakterystyczne dla poszczególnych firm

W momencie, kiedy w pracy potrzebujemy odzieży ochronnej, to pracodawca jest zobowiązany nam ją dostarczyć, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów musi on nam ją wymienić, jeżeli zagraża naszemu zdrowiu. Istnieje kilkanaście zawodów, gdzie potrzebujemy m.in. fartucha, kasku, rękawic, okularów lub odpowiedniego obuwia. Te elementy mają zadbać o nasze bezpieczeństwo w pracy, dlatego ich noszenie to nasz obowiązek, kiedy nakazują tak przepisy obowiązujące w danych zawodach. Należy się też stosować do poleceń przełożonych, bo oni są też odpowiedzialni za nas w czasie pracy. Dlatego należy przestrzegać procedur i reagować, jeżeli szef prosi nas o zmianę zachowania w danej sytuacji.

W różnych zawodach te polecenia mogą dotyczyć innego zakresu naszej pracy, ale nam też powinno zależeć na dbaniu o nasze zdrowie. Zawsze musimy mieć porządek na miejscu pracy, bo na przykład jakaś wylana substancja przy produkcji może stanowić duże zagrożenie dla naszego zdrowia, ale też może się ktoś poślizgnąć przez to, że na podłodze będzie na przykład woda. W każdym momencie musimy dbać, aby nasze stanowisko do pracy wyglądało schludnie oraz nie było tam niepotrzebnych przedmiotów, które mogą powodować zagrożenie w miejscu wykonywania obowiązków. Trzeba pamiętać, że przez swoją niedbałość możemy narazić też pozostałych pracowników na zagrożenie. Obecność zbędnych przedmiotów bardzo zwiększa szanse na wypadek.

Zawsze trzeba dbać o swoje bezpieczeństwo, nawet kiedy podróżujemy do pracy lub z niej wracamy. Naszym obowiązkiem jest przestrzeganie regulaminu firmy, ale też zapamiętanie jak wyglądają ogólne zasady bhp w pracy, ale też te bardziej szczegółowe. Nie należy łamać punktów regulaminy, bo to może niestety dość mocno zwiększyć ryzyko wypadku lub nabawienia się choroby zawodowej w czasie wykonywania obowiązków w pracy. Najpierw zawsze dbajmy o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób.