pościel

Osoby borykające się z alergią na przykład na kurz nie mają łatwego życia. Jeżeli do nich należysz, być może, uciążliwe objawy dokuczają Ci także w nocy. Przyczyną takiego stanu rzeczy często jest niewłaściwie dobrana pościel. Co więcej, taka drobna zmiana znacznie przyczyni się do zniwelowania uciążliwych objawów w trakcie czasu na sen. Zatem zdecydowanie warto dowiedzieć się, jaka pościel najlepsza dla alergika, któremu dokuczają łzawienie, duszność czy katar.

Zwróć uwagę na jedwab

Pościel jedwabna wydaje się jedną z najlepszych opcji dla alergików. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że materiał tworzy wyjątkowo nieprzyjazne środowisko dla roztoczy. Jeśli jesteś uczulony na kurz, odetchniesz więc z ulgą.

Niezaprzeczalnym atutem jedwabiu jest również to, iż cechuje się przewiewnością. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo tego, że w takiej pościeli nie będą rozwijać się chorobotwórcze grzyby. Poza tym tkanina nie dopuszcza do przegrzewania się skóry w ciepłe, letnie noce. W zimowe zaś przyjemnie otula ciepłem.

Jedwabna pościel prezentuje się także bardzo atrakcyjnie pod względem wizualnym. Jest więc przysłowiowym strzałem w dziesiątkę dla osób, które pragną odrobiny luksusu w swojej sypialni. Można zatem zadać pytanie: czy ta pościel ma jakiekolwiek minusy? Niestety tak. Jest niezbyt odporna na uszkodzenia mechaniczne i wymaga delikatnego prania. Największą wadą może jednak okazać się jej wysoka cena.

A może pościel lniana?

Pościel jedwabna to nie jedyne rozwiązanie godne uwagi alergika. Równie dobrze można postawić na len. Ten materiał przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom klimatów rustykalnych. Dzieje się tak, ta tkanina bowiem doskonale wpasuje się także w klimaty sypialni urządzonej w stylu prowansalskim. Jej niezaprzeczalnym atutem z punktu widzenia alergików jest to, iż nie przyciąga szkodliwych roztoczy.

Ponadto lniana pościel przepuszcza powietrze, umożliwiając skórze swobodne oddychanie. Materiał ten nie jest natomiast przyjazny dla szkodliwych grzybów. Wśród zalet należy wymienić także dużą wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Istnieje więc duża szansa na to, że pościel wykonana z lnu posłuży Ci przez naprawdę długie lata.

Jej jedynym minusem wydaje się zbyt wysoka cena. Niektórzy zarzucają lnianej pościeli również to, że nie jest tak gładka i przyjemna w dotyku jak chociażby wspomniany już jedwab. To, co dla jednych stanowi wadę, dla drugich może być jednak zaletą. Nie brakuje więc osób, które cenią sobie nieco surową fakturę lnu. Kto wie, może będziesz jedną z nich? Nie każdy przepada przecież za śliską w dotyku satyną.

Jakie jeszcze opcje można wypróbować?

Pościel dla alergika może być wykonana nie tylko z jedwabiu czy z lnu. W grę wchodzą również inne naturalne materiały. Jedną z ciekawych, a także korzystnych finansowo opcji jest bawełna. Raczej nie przyciąga alergenów i jest dość przewiewna. Nie powinny zatem rozwijać się w niej grzyby.

Wspomnieć należy także o bambusie. Pościel z tego materiału charakteryzuje się przede wszystkim właściwościami antybakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi. Są to bardzo ważne wiadomości dla alergika. Niestety, nie jest tak popularna, jak pościel z bawełny, lnu czy jedwabiu. Z tego też względu możesz mieć trudności ze znalezieniem jej w każdym sklepie z tekstyliami, który odwiedzisz. Największe szanse na kupno interesującej Cię pościeli bambusowej będziesz miał Internecie. 

Z czego warto wybrać wypełnienie kołdry?

Ważne jest nie tylko to, abyś wiedział, jaka pościel dla alergika stanowi najlepsze rozwiązanie, ale również to, jakie powinno być wypełnienie. W tej kwestii z pomocą również może przyjść Ci wspomniany już jedwab. Niestety, wykonana z tego materiału kołdra będzie droga. Co więcej, konieczne będzie oddawanie jej do pralni chemicznej.

Na pewno należy wystrzegać się tradycyjnego puchu gęsiego oraz kaczego. Mogą bowiem wzmagać charakterystyczne dla alergii objawy. Doskonałym pomysłem okazują się natomiast kołdra oraz poduszki silikonowe. Na szczęście kosztują zdecydowanie mniej od wypełnień jedwabnych. Poza tym nie są przyjazne roztoczom ani grzybom.