włosy

Wygląd włosów jest niezwykle ważny dla każdej kobiety oraz coraz większej części męskiego społeczeństwa. Podstawowym zabiegiem, który decyduje o ich jakości i kondycji jest mycie skóry głowy i łodyg odpowiednio dobranym szamponem. Jego najważniejszym zadaniem jest oczyszczanie skalpu z nagromadzonych zanieczyszczeń środowiskowych, resztek kosmetyków i produktów stylizujących tak, by przygotować mieszki włosowe i łodygę na aplikację odpowiednio dobranej odżywki do włosów. Odżywka, obok szamponu jest podstawowym kosmetykiem pielęgnacyjnym, który stosowany jest podczas każdego mycia pasm. Główną misją aplikacji kosmetyku jest wizualna poprawa wyglądu kosmyków, które przy regularnym nakładaniu produktu stają się miękkie, lśniące i odporne na oddziaływanie niekorzystnych dla włosów czynników zewnętrznych. Jak dobrać odżywkę do włosów? Jak dopasować ją do wymagań swoich kosmyków?

Co warto wiedzieć o odżywce do włosów?

Włos jest wytworem naskórka, który zbudowany jest z dwóch podstawowych elementów. Utworzony jest z części wewnętrznej, ulokowanej w głębokich warstwach skóry, czyli korzenia oraz łodygi, która jest elementem zewnętrznym, wyrastającym ponad powierzchnię naskórka. Łodyga włosa jest częścią, która ze względu na swoją budowę oraz lokalizację jest narażona na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, do których należy stylizacja pasm na gorąco, ich ekspozycja na czynniki atmosferyczne czy też powstawanie uszkodzeń mechanicznych, poprzez złe lub zbyt ciasne spinanie.

 

Odżywki do włosów profesjonalne lub drogeryjne to kosmetyki, które przeznaczone są do pielęgnacji zewnętrznej części włosa, czyli łodygi. Kosmetyk stanowi uzupełnienie higieny włosów i ich uprzednie umycie szamponem, dzięki czemu w domowych warunkach możliwe jest zapewnienie kompleksowej pielęgnacji i odżywienia pasm. Głównym zadaniem odżywki jest ochrona łodygi przed nadmiernym odparowywaniem wody, dzięki czemu kosmyki stają się odporne na działanie czynników zewnętrznych, a dodatkowo wyglądają na zdrowe i pełne blasku. Aplikacja odzywki pozwala zwalczyć większość problemów, z którymi zmagają się kobiety, czyli puszeniem kosmyków, łamliwością, rozdwajaniem końców czy też brakiem jędrności pasm. Warto pamiętać, że najlepsze efekty daje regularna aplikacja kosmetyku, najlepiej po każdym umyciu włosów, dzięki czemu pasma stale ochraniane są i nawilżane od zewnątrz. 

Jak wybrać odżywkę do włosów?

Najlepsze efekty w trosce o wygląd fryzury daje właściwie dobrana pielęgnacja. Odżywka posiadająca składniki aktywne dobrane do potrzeb łodygi włosa sprawi, że pasma staną się jędrne, zdrowe, a także pełne blasku i witalności. Jak wybrać odzywkę do włosów? Najważniejszym krokiem jest zadbanie o ich równowagi PEH, która decyduje o ogólnym wyglądzie fryzury. Co to oznacza? Na rynku kosmetycznym i fryzjerskim dostępne są trzy rodzaje odżywek:

  • odżywki P, czyli proteinowe – ich głównym zadaniem jest budowanie struktury kosmyka, a  także uzupełnienie mikrouszkodzeń, które powstają na skutek częstych stylizacji gorącym powietrzem,
  • odżywki E, czyli emolientowe – to kosmetyki, które w recepturze zawierają olejki lub masła, dzięki czemu zapewniają łodydze włosa ochronę, poprzez utworzenie na ich powierzchni obronnego filmu,
  • odżywki H, czyli humektantowe – to rodzaj odzywki, która posiada silne właściwości nawilżające. Jej aplikacja sprawi, że pasma przestaną być przesuszone, kruche i podatne na uszkodzenia.

 

Jak dobrać odżywkę do włosów? Dla wszystkich, posiadających problemy z łamliwością włosów i rozdwajaniem się końcówek idealne będą kosmetyki posiadające w swojej recepturze proteiny. Ich aplikacja doprowadzi do wzmocnienia kosmyków i uzupełnienia mikro ubytków. Wszystkim, którzy posiadają problemy z puszeniem się pasm, a także szorstkością włosów oraz ich podatnością na uszkodzenia polecane są odżywki emolientowe. Zawarte w nich olejki czy masła po aplikacji utworzą na powierzchni łodygi wysokiej jakości obronny film, który zapewni im ochronę przez czynnikami atmosferycznymi, a także błędami stylizacyjnymi. Posiadaczki matowych, widocznie odwodnionych włosów powinny rozważyć zmianę sposobu pielęgnacji i zakup odzywki, której skład bogaty jest w humektanty, czyli składniki nawilżające. Ich nakładanie sprawi, że włosy odzyskają dawną jędrność, a także blask, a dodatkowo ich stylizacja przestanie być problematyczna.