kołdra

Wybór odpowiedniej kołdry dla dziecka jest kwestią niezwykle istotną. Sen stanowi znaczną część życia malucha, warto więc zadbać o jego komfort. Wyspane dziecko ma siłę i energię do zabawy i nauki nowych umiejętności. Jaka kołdra dla dziecka sprawdzi się najlepiej? Jaką wybrać, aby zapewnić swojemu maleństwu bezpieczny, spokojny sen?

Kołdra dla dziecka – jaka najlepsza w pierwszych miesiącach życia?

Pojawienie się noworodka w rodzinie zawsze rodzi wiele pytań, dotyczących jego pielęgnacji i zapewnienia jak największego komfortu codziennego życia. Wybór kołderki jest tym istotniejszy, że niemowlę w pierwszych tygodniach życia przesypia niemal trzy czwarte dobry. Jaka kołdra jest najlepsza dla dziecka w tym okresie?

Decydując o tym, jaka kołdra dla dziecka będzie najlepsza, uwzględnić należy kilka czynników:

  • wiek i wzrost dziecka,
  • porę roku,
  • występowanie alergii na określone materiały.

Dla maluszka wystarczające będą kołderki o wymiarach 60×120 cm. Taki rozmiar pasuje idealnie do pierwszych dziecięcych łóżeczek, wystarcza też w zupełności do okrycia malucha. Najmłodsi najlepiej czują się pod miękkimi, przewiewnymi nakryciami o niezbyt dużej wadze. Stąd też idealnym rozwiązaniem w tym przypadku są kołdry z włokiem naturalnych, z hipoalergicznym wypełnieniem poliestrowym lub w wersji bardziej ekskluzywnej – jedwabnym. Ta druga wersja jest lekka, ale włókno jedwabne, choć lekkie, zapewnia komfort termiczny nawet zimą. Najlepsze kołdry jedwabne znajdziesz na stronie posciel.biz.

Popularnym rozwiązaniem są również nakrycia z materiałów typu minky. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość prania całej kołderki w pralce, co w przypadku małych dzieci ma niebagatelne znaczenie i znacznie ułatwia utrzymanie higienicznej czystości otoczenia maluszka.

Jaka najlepsza kołdra dla dziecka z alergiami?

Kołdra dla dziecka z alergią musi być dopasowana do szczególnych potrzeb swojego małego użytkownika. Najczęściej uczulająco na skórę działają włókna naturalne, takie jak wełna, ale również stosowane w wypełnieniach puch i pierze.

Jeśli u dziecka zaobserwowano występowanie niepożądanych objawów uczuleniowych, takich jak podrażnienie czy świąd skóry, warto sprawdzić, czy przyczyną nie jest dotychczas stosowana pościel. Dla małych alergików najodpowiedniejsze są kołdry z poszyciem jedwabnym, bawełnianym, bambusowym lub poliestrowym. Jeśli chodzi o wypełnienie, to w przypadku wystąpienia alergii lepiej zrezygnować z puchu czy pierza. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będą włókna lub kulki poliestrowe lub silikonowe. Te ostatnie mają właściwości bakterio- i grzybobójcze, co jest szczególnie korzystne w przypadku osób uczulonych na roztocza.

Jeśli problemem nie jest sama kołdra, ale konieczność jej częstego prania w celu usunięcia roztoczy kurzu, zarodników grzybów pleśniowych czy pyłków roślin, można zastanowić się nad przykryciem z tkaniny typu minky lub cienkiej kołdry poliestrowej. Takie rodzaje łatwo jest prać w pralce, a podczas suszenia nie ulegają one odkształceniom i deformacjom.

 Jaka pościel na kołdrę dla dziecka?

Jeśli odpowiemy już sobie na pytanie, jaka kołdra jest najlepsza dla dziecka, warto poświęcić również chwilę na wybór odpowiedniej pościeli. Maluchy o wiele chętniej pójdą spać, jeśli kołdra znajdzie się wewnątrz poszewki z kolorowym wzorem. Najmłodsi cieszą się zwłaszcza z poszewek z motywami ze swoich ulubionych kreskówek.

W sklepach dostępna jest pościel dla dzieci w wielu rozmiarach, kolorach i wzorach. Warto zwracać jednak uwagę nie tylko na piękny design, ale również użyte materiały i jakość szycia. Powłoczki z grubszej tkaniny bawełnianej, bambusowej lub jedwabiu naturalnego posłużą przez lata. Będą też o wiele trwalsze i lepiej zniosą częste pranie i prasowanie, co w przypadku dziecięcej bielizny pościelowej jest koniecznością.

Podsumowując – najlepsze kołdry dla dziecka to te wykonane z wysokiej jakości materiałów naturalnych lub sztucznych o właściwościach hipoalergicznych, powleczone w piękne powłoczki, o wysokich właściwościach użytkowych.