pogrzeb

W życiu każdego z nas przychodzi moment, kiedy musimy pożegnać się z kimś na zawsze. Szczególnie ciężko jest, gdy odchodzi ktoś dla nas ważny czy najbliższy członek rodziny. Trudno zastanawiać się w takim momencie, jak zorganizować pochówek. A jednak w tym trudnym czasie smutku i żałoby musimy znaleźć siłę, by godnie pożegnać zmarłego oraz urządzić uroczystość pogrzebową.

Na przygotowanie ceremonii mamy zazwyczaj kilka dni. Organizacją pochówku możemy zająć się samodzielnie lub skorzystać z usług zakładu pogrzebowego, który pomoże w trakcie tego procesu oraz w załatwieniu wszystkich formalności. 

Od czego zacząć przygotowania do pogrzebu?

Pierwszym krokiem po śmierci bliskiej osoby jest uzyskanie karty zgonu wystawionej przez lekarza, którą należy złożyć we właściwym Urzędzie Stanu Cywilnego. Na jej podstawie uzyskamy akt zgonu, niezbędny do przeprowadzenia pogrzebu. Jest on jednocześnie dokumentem, na podstawie którego możemy ubiegać się o uzyskanie zasiłku pogrzebowego i ubezpieczenia.

Na zgłoszenie śmierci w USC mamy 3 dni lub 24 godziny w przypadku śmierci w wyniku choroby zakaźnej. Tej czynności może dokonać nie tylko małżonek, ale też dzieci zmarłego, krewni, świadkowie śmierci, administracja szpitala, a nawet administrator domu czy mieszkania, w którym mieszkał zmarły. Akt zgonu umożliwi również załatwienie wszelkich formalności związanych z uroczystością pogrzebową w kościele.

Wybór salonu pogrzebowego

Nie tylko ważne jest jak zorganizować uroczystość pogrzebową, ale również jak znaleźć odpowiedni dom pogrzebowy. Czy salon pogrzebowy w Szczecinie, innym dużym mieście lub najbliższej okolicy będzie idealny na zorganizowanie ceremonii? Lokalizacja ma zasadnicze znaczenie w przypadku konieczności przetransportowania zwłok. Ważne również, czy zakład organizuje pochówki świeckie, pogrzeby w innych obrządkach lub według odmiennych wyznań. Warto zapoznać się ze szczegółową ofertą usług i cennikiem.

Nie bez znaczenia pozostają również profesjonalizm, empatia i obycie pracowników zakładu w rozmowie, a także całym procesie przygotowania ceremonii. Przed ostatecznym wyborem można zasięgnąć opinii znajomych, którzy korzystali w przeszłości z usług konkretnego zakładu. Jednak przy ostatecznej decyzji zawsze warto kierować się rozsądkiem i własnymi odczuciami.

Zakres usług zakładu pogrzebowego

Zakłady pogrzebowe organizujące uroczystości pogrzebowe służą kompleksową pomocą w tym zakresie. W zakres usług wchodzi m.in.:

  • przewóz zmarłych,
  • pochówek na cmentarzu,
  • kremacja,
  • toaleta pośmiertna i kosmetyka zwłok,
  • wybór oprawy muzycznej,
  • wybór dekoracji kwiatowych,
  • wybór urny lub trumny,
  • formalności związane z organizacją uroczystości pogrzebowej i wypłatą zasiłku pogrzebowego.

Po ustaleniu szczegółowych warunków związanych z organizacją uroczystości pogrzebowej zostaje sporządzona umowa, w której zawarty jest pełen zakres usług. Dobrze skonstruowany dokument zapewni spokój i bezpieczeństwo rodzinie w tym trudnym dla niej czasie.