mieszkanie

Zapach to zdecydowanie pierwsza rzecz, jaką zauważa się tuż po przekroczeniu progu mieszkania. To on decyduje o tym, czy domownicy i goście czują się w nim komfortowo. Woń unosząca się z pomieszczeń czasem pozostawia wiele do życzenia i może mieć wiele różnych źródeł. Istnieją jednak skuteczne sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Brzydkie zapachy w domu mogą czasem przyprawić o zawroty głowy czy mdłości. W takich warunkach przebywanie nie jest przyjemne. Sytuacja może tym bardziej wprowadzić w zakłopotanie, jeśli do drzwi zapukają niezapowiedziani goście. Takie „aromaty” nie zawsze da się zneutralizować przy pomocy zwykłego sprzątania. Czasami zdarza się, że potrzeba czegoś więcej. Warto zatem poznać sposoby eliminacji przykrych zapachów, zwłaszcza że skuteczne środki znajdują się nie tylko na sklepowych półkach. Istnieją także domowe i bardzo tanie alternatywy, które można zastosować. 

Nieprzyjemne zapachy w kuchni

Kuchnia to bez wątpienia pomieszczenie, w którym wyróżnić można najwięcej źródeł przykrych woni. Szukając odpowiedzi na pytanie, jak usunąć nieprzyjemny zapach w domu, warto zacząć właśnie od niej. Jest to miejsce, gdzie przygotowuje się posiłki, a więc produkuje przy okazji sporo odpadów organicznych. Oto wybrane przykłady:

  • Zapach stęchlizny z lodówki — związany jest on z wilgocią i dotyczy najczęściej lodówek, które nie są już pierwszej nowości. Dobry sposób to rozpuszczenie kilku łyżeczek sody oczyszczonej w wodzie i wstawienie miseczki z roztworem do lodówki. Soda ma zdolności do pochłaniania zapachu. Miksturę należy wymieniać raz na tydzień. 
  • Brzydki zapach w zmywarce — w odpływie często znajdują się resztki jedzenia, które mogą się psuć, a nawet gnić. Kluczowe będzie dokładne wyszorowanie urządzenia, zwłaszcza miejsca przy odpływie. Aby zmywarka nie oddawała przykrej woni, warto umieścić plaster cytryny w szufladzie na sztućce.
  • Swąd z kosza na śmieci — kosz to miejsce, gdzie brzydkie zapachy nikogo nie dziwią. Znajdują się z nim śmieci i odpady. Nie oznacza to jednak, że trzeba podchodzić do niego z zatkanym nosem. Istnieją specjalne worki zapachowe, które neutralizują przykrą woń. Warto także dno kosza wyłożyć warstwą gazet lub wysypać na dno paczkę sody.
  • Zapach spalenizny — czasami każdemu zdarzy się zagapić i doprowadzić do przypalenia potrawy. Nieprzyjemny zapach unosi się wtedy z piekarnika lub przypalonego garnka lub patelni. Najlepszym sposobem na pozbycie się zapachu i jednocześnie uratowanie zwęglonej powierzchni to umycie jej wodą z dodatkiem kwasu cytrynowego lub sporą ilością octu. Do wyszorowania przypalonej płyty kuchennej (na przykład po wykipieniu mleka) najlepszy będzie roztwór wody z solą.
  • Zapach czosnku i cebuli na drewnianych deskach — krojenie tych dwóch warzyw nie należy do przyjemnych. Zapach pozostaje zarówno na rękach, jak i kuchennych deskach. Warto wtedy zafundować im peeling z fusów po kawie mielonej. Na koniec dobrze jest moczyć je w zlewie w gorącej wodzie z dodatkiem kwasu cytrynowego. 

Jak uzyskać przyjemny zapach w salonie i sypialni?

Salon i sypialnia to pomieszczenia, w których się odpoczywa, a więc muszą nieskazitelnie pachnieć, aby nic tego odpoczynku nie zakłócało. Podstawa to zachowanie porządku. Jeśli któryś z domowników pali papierosy, nie powinien robić tego w sypialni, ponieważ jego ubrania mogą zostać przesiąknięte nieprzyjemną wonią. Podstawa to wentylacja pomieszczeń. Nie zawsze to jednak wystarcza i wtedy należy ratować się innymi sposobami. Mogą to być na przykład zapachowe świeczki, które przy okazji umilą atmosferę. Na sklepowych półkach można znaleźć ponadto odświeżacze i zapachy do domu, które stawia się na szafce lub podłącza do kontaktu. W sezonie warto postawić na świeże kwiaty, które będą cieszyły oko, a przy tym roztoczą piękną woń w domu.

Nieprzyjemny zapach w domu – jak się go pozbyć? Kilka praktycznych wskazówek

Nie każdy nieprzyjemny zapach w domu ma oczywiste pochodzenie, jak na przykład ten z kuchni. Niektóre unoszą się ze źródeł, które ciężko zlokalizować. Co zrobić, żeby w domu był ładny zapach? Na przykład regularnie wymieniać filtry w klimatyzatorach i ogrzewaczach, a także w odkurzaczach. Warto bacznie przyglądać się wszystkim zakamarkom (zwłaszcza w łazience), w których gromadzi się wilgoć i w efekcie nawet pleśń. Nigdy nie należy też wkładać do szafki w przedpokoju przepoconych butów oraz niedosuszonych ubrań do szuflad. Aby chronić swój dom przed przykrymi zapachami, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w oczyszczacz powietrza.