granitowe schody

Przechodząc z piętra na piętro w budynku, korzystamy najczęściej ze schodów, które są jednym z najstarszych i najbardziej użytecznych wynalazków na świecie. Znajdują się praktycznie w każdym piętrowym budynku i pełnią funkcję przede wszystkim praktyczną, jednak warto pamiętać, że estetyczne schody znacznie poprawiają walory wizualne obiektu. Powinny więc być wykonywane z dobrych materiałów – stawiając na elegancję i niezawodność, warto wybrać czarne schody granitowe.

Schody z granitu – dlaczego?

Schody są elementem konstrukcji budynku, który pełni bardzo ważną funkcję. Między piętrami poruszamy się wyjątkowo często, ponadto nieraz używamy ich w ramach przenoszenia ciężkiego ładunku. Jeśli więc zostaną wykonane z wątpliwej jakości materiału, mogą szybko zniszczyć się i przez to nie spełnią dobrze swojego zadania, będą też wymagały dodatkowej pracy renowacyjnej lub wymiany poszczególnych stopni po stosunkowo krótkim czasie. Dlatego tak wiele osób stawia właśnie na schody kamienne, ponieważ są zaskakująco wytrzymałe i świetnie sprawdzają się w każdych warunkach. Niemniej ich szczególną zaletą jest też wygląd, który spełnia oczekiwania nawet największych estetów. Szczególnie dobrze sprawdzi się czarny granit.

Granit to jeden z najtwardszych kamieni na świecie i nieprzypadkowo używa się go w produkcji kostki brukowej, robi się z niego rzeźby czy nagrobki, ale także schody. Wszystko jest spowodowane wyjątkowymi właściwościami tego materiału. Powstaje przez rozpuszczenie kamienia naturalnego w postać lawy i powrotne zastygnięcie. Dzięki temu cechuje się lepszą gęstością oraz sporą wytrzymałością.

Schody granitowe czarne – uniwersalne właściwości

Schody z granitu posiadają wiele pozytywnych cech, dzięki którym stanowią doskonałą alternatywę dla innych materiałów stosowanych przy budowie schodów. Przede wszystkim jest to skała wyjątkowo twarda, a dodatkowo odporna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu powierzchnia schodów dalej będzie świetnie wyglądać, nawet mimo regularnego użytkowania przez wiele osób (jeśli schody znajdą się na przykład w biurze), czego nie można powiedzieć na przykład o równie popularnych schodach drewnianych.

Co szczególnie istotne, schody granitowe czarne są odporne na wilgoć – nie chłoną płynów, dlatego mogą być umieszczane także w miejscach o podwyższonym stopniu wilgotności. Warto również pamiętać o odporności granitu na skrajnie wysokie i niskie temperatury. Oznacza to, że schody z granitu doskonale sprawdzą się nie tylko w przypadku wewnętrznych instalacji, ale także zewnętrznych! Korzystając z tego materiału, można mieć pewność, że będzie przez wiele lat spełniał swoje zadanie.

Kolejną istotną zaletą granitowych schodów jest łatwość utrzymania. Nie wymagają stosowania specjalnych środków i delikatnego obchodzenia się z nimi – jak np. schody drewniane. W tym przypadku wystarczy raz na kilka lat umyć schody, używając dodatkowo impregnatu.

Schody z granitu – czy mają wady?

Ciężko odpowiedzieć na powyższe pytanie, ponieważ nie zawsze wady czy zalety są tak oczywiste. W przypadku granitu nieliczne wady są w zasadzie pozorne. Na przykład w przypadku czarnych schodów granitowych jest to kolor, który może zmniejszać optycznie (jasne barwy powiększają optycznie pomieszczenia), jednak czerń jest najbardziej uniwersalna, luksusowa i niesamowicie elegancka. Kamień może się też wydawać chłodny w dotyku, dlatego często odradza się chodzenie boso po takich schodach – z drugiej strony po nagrzaniu bardzo długo utrzymują temperaturę. Jak widać, pozorne wady potrafią być w tym przypadku zaletami!

Granitowe schody – cena

Mogłoby się też wydawać, że wadą granitu jest cena. Trzeba jednak szerzej spojrzeć na temat schodów – drewniane o wiele szybciej się zniszczą, pokryte płytkami stracą kolor i porysują się, najpewniej dojdzie też do pęknięć. W przypadku granitu można mieć pewność, że schody będą dobrze funkcjonować nawet ponad sto lat, nie wymagając przy tym szczególnej opieki, co jest też oszczędnością na sprzątaniu i preparatach chemicznych.