dom ekologiczny

Budując swój dom, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie w nim z wielu rozwiązań, które mocno zmniejszą koszty jego użytkowania. W ostatnich latach ekologiczne budynki powstają dość często, a powodem takiego stanu rzeczy jest to, że cały czas rachunki za prąd i ogrzewanie tradycyjnymi sposobami rosną. Wiadomo, że ten typ domu będzie droższy przy jego wykończeniu, ale po kilku latach taka inwestycja zacznie nam się zwracać, dlatego nadal jest bardzo opłacalna.

Co to znaczy dom ekologiczny?

Dom ekologiczny powstaje w zgodzie z naturą. Do jego budowy wykorzystuje się naturalne surowce i materiały, które są dostępne w najbliższym regionie. Taki budynek również powinien mieć niskie zapotrzebowanie na energię. Do jego ogrzewania najczęściej są stosowane bardziej ekologiczne źródła, jak biomasa, drewno czy ekogroszek. W takim domu będą także znajdować się nowoczesne instalacje, które nie będą zabierały dużo energii. Dlatego nie może zabraknąć pompy ciepła bądź instalacji fotowoltaicznej. Koszty eksploatacji budynku są wtedy o wiele mniejsze niż w przypadku standardowego domu, w którym nie ma tych wszystkich rozwiązań.

Na to, jaki charakter będzie miał dom ekologiczny, wpływa kilka zmiennych. Ważne jest to, jak zostanie wzniesiony, ale również sporą wagę ma samo otoczenie wokół budynku. Kwestię kluczową przy jego budowie stanowi to, jakie materiały zastosujemy oraz na jaki projekt ostatecznie się zdecydujemy.

Część ludzi decyduje się zbudować taki dom ekologiczny z drewnianych bali. Do wnoszenia budynków stosuje się naturalne materiały, dlatego jest to zazwyczaj drewno z drzew liściastych lub iglastych, które rosną w pobliskich lasach. Decydując się na takie tworzywo, należy pamiętać, że znajdują się w nim naturalne żywice, które będą wydzielać do środka pomieszczeń przyjemne zapachy przez długie lata.  Dzięki temu w środku powietrze zawsze będzie pachnąć lasem.

W przypadku, gdy interesuje Cię tego typu budynek i jego budowa, możesz wejść na stronę internetową https://moeko.pl/eko-apartamenty/wielun-kosynierow/ , gdzie znajdziesz jeszcze więcej informacji o zaletach domu ekologicznego.

Jakie instalacje w ramach domu ekologicznego powinny być wykonane?

W momencie, gdy już wiemy trochę na temat domu ekologicznego, co to znaczy i dlaczego warto się na niego zdecydować, możemy poznać zasady, jakimi powinniśmy się kierować, gdy będziemy go budować oraz wykańczać. Zanim nastąpi ostateczne wprowadzenie się, warto kupić energooszczędne sprzęty AGD, aby zużywały jak najmniej prądu. W takim przypadku należy wybierać urządzenia z odpowiednim oznakowaniem o niskiej ilości energii potrzebnej do działania. W domu ekologicznym nie powinniśmy także zostawiać sprzętu w trybie czuwania, dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie czujników czasowych, dzięki którym urządzenia wyłączą się, gdy nie będą przez nas użytkowane w danym momencie.

Na działce dobrym pomysłem jest zainstalowanie oddzielnych zbiorników, w których zgromadzi się woda deszczowa. Te dodatkowe pojemniki muszą być połączone z instalacją wodną, aby można było korzystać z tej nadwyżki. W ten sposób pozyskaną ciecz warto zastosować do podlewania roślin, prania lub mycia w zmywarce.

W domach ekologicznych przeważnie instaluje się panele słoneczne lub solarne. Dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo pieniędzy na rachunkach za prąd. Wiele osób decyduje się zamontować je na dachu lub na specjalnym rusztowaniu, jeśli nie ma możliwości umieszczenia ich bezpośrednio na zamieszkiwanym budynku.

Ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń względem świecącego słońca w trakcie dnia. Sypialnię, pokoje dzieci oraz kuchnię lepiej zaplanować od strony wschodniej – wtedy promienie słoneczne nie będą nam tak bardzo przeszkadzać rano, gdy jeszcze śpimy. Zazwyczaj salon i jadalnia są umiejscowione od południa, a taras od zachodu. Często pomieszczenia gospodarcze znajdują się od strony północnej, ponieważ nie potrzeba tam zbyt dużo światła. W domach ekologicznych powinny być także bardzo duże okna, aby wnętrze domu nagrzewały promienie słoneczne.