Choroby wywoływane przez grzyby są bardzo niebezpieczne dla roślin uprawnych oraz ozdobnych. Mogą spowodować całkowite zamieranie upraw. Grzyby mogą atakować części nadziemne oraz podziemne. Charakterystycznym objawem zakażenia mikroorganizmami, jakimi są grzyby, jest pojawienie się grzybni, szarawego nalotu, brunatnych plam o różnej wielkości. Rośliny mogą zamierać lub wyglądają nieestetycznie. Możesz chronić swoje rośliny przy pomocy fungicydów. Dowiedz się, co to są fungicydy oraz jak działają.
Fungicydy — co to jest?
Preparaty chemiczne, jakimi są fungicydy, wykazują działanie biobójcze wobec grzybów oraz niektórych organizmów grzybopodobnych. Mogą bazować na związkach miedzi lub siarki. Biobójcze działanie zazwyczaj polega na blokowaniu procesów oddychania u grzybów, ale też mogą hamować niektóre szlaki życiowe, podczas których dochodzi do syntezy białek. Niektóre preparaty, zazwyczaj te naturalne, mogą wzmacniać proces odpornościowy roślin, dzięki temu zainfekowane uprawy lepiej radzą sobie z chorobą.
Jak działają fungicydy?
Mechanizm działania grzybobójczych substancji polega głównie na powierzchniowym kontakcie — preparat działa w miejscu kontaktu z patogenami. Inne fungicydy mogą działać wgłębnie. W tym przypadku substancje aktywne przedostają się do wnętrza rośliny i tam działają na strzępki grzybów. Hamuje to procesy chorobowe. Aby zabiegi ochrony roślin były skuteczne, należy często przeglądać rośliny pod kątem występowania objawów. Niektóre mogą być nietypowe, czasami ciężko też dokładnie zidentyfikować chorobę. Warto zasięgnąć rady doświadczonej osoby, która potrafi rozpoznać objawy chorób roślin.
Fungicydy — kiedy stosować?
Najważniejsze informacje na temat działania środków ochrony roślin oraz ich zastosowania znajdują się na opakowaniu, oraz na ulotce. Widnieje tam zakres temperatur, w których środek jest aktywny i wydajny. Z reguły fungicydów nie stosuje się w niskich temperaturach, ale też w wysokich. Fungicydy stosowane w niewłaściwej temperaturze mogą nie działać albo wykazywać działanie toksyczne dla roślin. Temperatura stosowania fungicydów zawsze określana jest indywidualnie dla danego środka, dlatego wszystkie informacje znajdziesz w instrukcji dołączonej przez producenta. Niektóre preparaty stosuje się wyłącznie zapobiegawczo, to częste działanie w przypadku parcha jabłoni. Innych środków ochrony roślin używa się jedynie interwencyjnie, czyli w momencie pojawienia się choroby na roślinach. To kiedy stosować fungicydy, zależy w dużej mierze od rodzaju uprawy oraz fazy wzrostu rośliny.
Środki bezpieczeństwa podczas stosowania fungicydów
Instrukcja dołączona do preparatu zawiera wszystkie konieczne czynności, które należy wykonać, aby zabieg ochrony Twoich roślin był bezpieczny dla Ciebie oraz dla upraw. Bardzo ważne jest odpowiednie ubranie robocze, które powinno zakrywać całe ciało. Zadbaj też o ochronę rąk. Fungicydy mogą mieć różną postać — często jest to proszek do przyrządzenia zawiesiny wodnej, granulki lub koncentrat. Czasami producenci sprzedają gotowe mieszanki, które mogą zwierać łączone substancje aktywne, często mieszanka zawiera środki wspomagające, mogą być to adiuwanty. Ochrona roślin powinna być bezpieczna dla innych organizmów, bardzo ważne jest stosowanie zabiegów w momencie, kiedy pszczoły kończą oblot. Dotyczy to głównie insektycydów, ale fungicydy również mogą negatywnie wpływać na owady pożyteczne, jeśli są niewłaściwie stosowane. Wybierając środek do ochrony swoich roślin, zwróć uwagę, na jakie choroby działa, do których roślin jest zalecany oraz kiedy stosować fungicyd. Niektóre preparaty sprawdzają się do likwidowania chorób grzybowych pochodzących z podłoża. Wtedy cieczą roboczą podlewa się glebę. To skuteczna metoda ochrony roślin doniczkowych w mieszkaniach. Jeśli masz niewiele roślin — wybierz małe opakowanie preparatu, które przeznaczone jest do upraw amatorskich. Opakowania po środkach ochrony roślin powinno się oddawać do specjalnych punktów odbioru odpadów. Dzięki temu zostaną one unieszkodliwione w sposób bezpieczny dla środowiska.