metal

Stal nierdzewna ma szerokie zastosowanie w obecnych świecie, zwłaszcza w różnych gałęziach przemysłu. Na rynku odnaleźć można różne rodzaje stali nierdzewnej, które charakteryzować się będą nieco odmiennych właściwościami. Czym jest stal nierdzewna i jakie ma zastosowanie? Przekonaj się sam.

Stal nierdzewna – Co to jest?

Stal nierdzewna jest stopem żelaza o specjalnych właściwościach fizykochemicznych, która jest między innymi odporna na korozję. Istnieją różne gatunki stali nierdzewnej, różniące się od siebie materiałem, który został wykonany w procesie produkcji. Wyróżnić można gatunki austenityczne (https://www.hempel-metals.pl/pl/gatunki/stal-nierdzewna/304-14301/), ferrytyczne, martenzytyczne oraz duplex. Stal nierdzewna składa się głównie z żelaza i chromu z dodatkiem innych pierwiastków jak węgiel czy nikiel, w zależności od gatunku.

Co to jest stal nierdzewna? – główne właściwości stali nierdzewnej

Stal nierdzewna ma tak szerokie zastosowanie głównie z uwagi na swoje przydatne właściwości. Wśród nich warto wskazać odporność na korozję, która to jest własnością nieocenioną w różnego rodzaju konstrukcjach i systemach. Co więcej, posiada dość estetyczny wygląd, dzięki czemu nie zachodzi konieczność maskowania jej dodatkowymi warstwami innego materiału. Jest dość prosta w utrzymaniu i rzadko wymaga interwencji ze strony specjalistów. Jest także materiałem ekologicznym, gdyż nadaje się do całkowitego recyklingu. Charakteryzuje się także dobrym stosunkiem wytrzymałości do wagi oraz jest całkiem prosta w obróbce i czyszczeniu.

Jak odróżnić stal nierdzewną od zwykłej stali?

Próbując odpowiedzieć na pytanie „Stal nierdzewna co to?” warto zastanowić się także nad rozróżnieniem stali nierdzewnej od zwykłej stali. W jaki sposób można do tego dojść? Aby rozróżnić te dwa rodzaje stali, wystarczy zastosowanie prostych odczynników chemicznych, które w zależności od chemicznego składu samej stali wywołają właściwą reakcję na jej powierzchni. Przykładowo zastosować można roztwór siarczanu miedzi o odpowiednich proporcjach. Na stali zwykłej powinien pojawić się brązowy (miedziany) kolor, co jest skutkiem procesu rozpuszczania żelaza i pojawiania się miedzi w jego miejscu. Stal nierdzewna austenityczna w kontakcie ze wspomnianym roztworem w standardowych warunkach nie powinna ulec przebarwieniu lub będzie ono bardzo ograniczone w zestawieniu z powyższym przykładem.

Stal nierdzewna – zastosowanie

Co to jest stal nierdzewna i jakie ma zastosowanie? Oto odpowiedź na powyższe pytanie. Zastosowanie stali nierdzewnej jest naprawdę szerokie od przemysłu ciężkiego i produkcji energii aż do elektroniki i mechaniki precyzyjnej. Na naszym kontynencie stal nierdzewna znajduje zastosowanie także w takich obszarach jak budownictwo oraz architektura, przemysł spożywczy, produkcja sprzętu AGD, ochrona środowiska czy przemysł chemiczny. Z powodzeniem jest stosowana także w przemyśle farmaceutycznym i samochodowym. 

W życiu codziennym na stal nierdzewną można się natknąć przy różnego rodzaju osłonach kolumn czy w częściach wyposażenia basenów. Z powodzeniem można także szukać jej w kabinach wind, balustradach i wielu innych. Często bywa łączona także z drewnem i szkłem, dzięki czemu powstają prawdziwie cuda architektoniczne.

Stal nierdzewna – jak czyścić?

Po pewnym czasie użytkowania może zajść konieczność wyczyszczenia stali nierdzewnej. Nie jest to proces trudny, choć warto zaznaczyć, że zdarzają się w nim błędy, szczególnie u osób nieposiadających wiedzy na ten temat. Okazuje się, że najprostszym sposobem na wyczyszczenie stali nierdzewnej jest zastosowanie roztworu mydła i wody. Warto jednak pamiętać, aby do czyszczenia stali nierdzewnej wykorzystywać wyłącznie miękkie i delikatne gąbki czy ściereczki. Te ostrzejsze mogą być w stanie zarysować powierzchnię, pozostawiając mało estetyczne ślady. Podobnie kwestia ma się z detergentami, ich silniejsze wersje mogą przypadkowo uszkodzić stal nierdzewną.