schizofrenia

Schizofrenia paranoidalna to jedna z poważniejszych chorób psychicznych. Nie wszyscy wiedzą jednak, jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia. Tymczasem każdy człowiek może zachorować na schizofrenię paranoidalną. Co to za schorzenie i dlaczego jest ono tak niebezpieczne dla osoby chorej? Dobrze byłoby zwiększyć swoją świadomość na ten temat, aby móc udać się po odpowiednią pomoc. Dowiedz się więc, co to jest schizofrenia paranoidalna i jakie są skuteczne metody jej leczenia.

Schizofrenia paranoidalna – objawy i przyczyny schorzenia

Jeśli poszukujesz informacji o tym, czym jest schizofrenia paranoidalna, przyczyny tego schorzenia zapewne również Cię interesują. Okazuje się jednak, że źródeł powstawania tej choroby nie da się precyzyjnie określić. Uważa się jednak, że spory wpływ na powstawanie schizofrenii mają czynniki genetyczne. Ryzyko rozwoju tego schorzenia mogą zwiększać również nieprawidłowości w budowie mózgu, jak również pewne procesy socjologiczne.

Jeżeli chodzi o objawy, w schizofrenii paranoidalnej dominują te o charakterze pozytywnym. Pod pojęciem tym kryją się przede wszystkim urojenia oraz halucynacje. Chory może więc doświadczać omamów wzrokowych czy słuchowych. Objawy negatywne, takie jak katatonia bądź wycofanie z życia społecznego raczej nie są zauważalne, a mogą nawet wcale nie występować. Chorzy na schizofrenię paranoidalną zazwyczaj nie są krytyczni wobec swojej choroby, nie odczuwają więc potrzeby skorzystania z pomocy lekarskiej. Jeśli podejrzewasz, że bliska Ci osoba zmaga się ze schizofrenią, postaraj się zrobić wszystko, aby otrzymała ona profesjonalną pomoc.

Jak leczy się schizofrenię paranoidalną?

Bez względu na to, jakie konkretnie schizofrenia paranoidalna objawy wywołuje, jest to choroba znacząco obniżająca jakość życia chorego oraz jego bliskich. Osoby borykające się z nią mogą mieć poważny problem z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych oraz domowych. Poza tym, często następuje odrzucenie przez społeczeństwo, gdyż wokół chorób psychicznych narosło wiele szkodliwych mitów.

Jeśli u Ciebie lub u Twojego bliskiego zostanie rozpoznana schizofrenia paranoidalna, co to będzie oznaczać? Wbrew pozorom, zdiagnozowana i odpowiednio leczona choroba psychiczna wcale nie musi wiązać się z rezygnacją ze swoich marzeń oraz planów. Trzeba jednak znaleźć doświadczonego lekarza psychiatrę, który będzie wiedział, jak pomóc pacjentowi. Pamiętaj, że do skorzystania z konsultacji nie jest Ci potrzebne skierowanie. Lekarz po przeprowadzeniu badania psychiatrycznego może porozmawiać także z bliskimi pacjenta. W leczeniu schizofrenii paranoidalnej stosowane są zazwyczaj leki o działaniu przeciwpsychotycznym. Pozwalają one na redukcję uciążliwych omamów i halucynacji. Warunkiem skuteczności leczenia jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Warto także zachować cierpliwość. Leki zaczynają działać po mniej więcej trzech, czterech tygodniach codziennego zażywania. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Schizofrenia paranoidalna jest schorzeniem, w którym objawy pozytywne przeważają nad tymi negatywnymi. Może Ci się to wydawać dość nieprawdopodobne, ale to właśnie ten rodzaj choroby wiąże się z pomyślniejszym rokowaniem. Objawów takich jak halucynacje czy urojenia można w stosunkowo łatwy sposób pozbyć się dzięki odpowiednim lekom. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o objawach negatywnych. Ich leczenie jest zdecydowanie bardziej oporne i długotrwałe. Oprócz farmakoterapii osoby cierpiące na schizofrenię paranoidalną powinny także korzystać z psychoedukacji. Dzięki temu, będą mogły nauczyć się rozpoznawać nawroty. Musisz bowiem mieć świadomość tego, że schizofrenia jest schorzeniem o charakterze przewlekłym. Osoby borykające się z tą chorobą muszą więc stale pozostawać pod kontrolą psychiatryczną. Niekiedy w okresach zaostrzeń konieczna może okazać się hospitalizacja. Jeżeli chory zagraża sobie lub innym i nie wyraża zgody na leczenie szpitalne, może zostać przymusowo umieszczony w odpowiedniej placówce. Nie należy jednak obawiać się pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Pracuje tam wykwalifikowany personel, który ma za zadanie pomóc pacjentowi i jego bliskim oswoić się z chorobą.