lakierowanie

Zapobieganie korozji to jedna z najważniejszych dziedzin w branży metalowej. Zarówno w procesie produkcji, renowacji, jak i remontów istotne jest zachowanie metalowych części bez rdzy, pogarszającej ich właściwości funkcjonalne oraz wizualne.

Poszukując firm, które w stolicy zajmują się zagadnieniami obejmującymi antykorozję, warto zwrócić uwagę na lakierowanie – Warszawa ma na swym terenie przedsiębiorstwa zabezpieczające obiekty w profesjonalny sposób, dając Klientowi gwarancję zadowolenia. Spośród wielu dostępnych metod na szczególną uwagę zasługuje ekologiczne malowanie proszkowe.

Na czym polega proces proszkowego lakierowania – Warszawa

Proces malowania proszkowego polega na elektrostatycznym napyleniu farby w postaci proszku na element z metalu. Następnie element jest przenoszony do pieca, gdzie w temperaturze powyżej 180° następuje scalanie farby. Prawidłowo wykonana powłoka cechuje się wytrzymałością na warunki atmosferyczne, nie emituje szkodliwych węglowodorów, a sam proces malowania jest przyjazny środowisku.

Czy powłoka proszkowa jest odpowiednia dla Twoich potrzeb?

Nie wszystkie elementy można pomalować proszkowo. Szukając odpowiedniej firmy oferującej lakierowanie w Warszawie, należy zapoznać się z parametrami technicznymi lakierni, a szczególnie gabarytami pieca do wypalania farby. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, decydując się na powłokę proszkową?

Malowanie proszkowe działa na zasadzie elektrostatyki. Najlepsze efekty osiąga się, lakierując powierzchnie metalowe, przewodzące prąd. Większość z firm oferujących lakierowanie w Warszawie zajmuje się wyłącznie pokrywaniem farbą takich elementów. Niektóre lakiernie proponują malowanie tworzyw sztucznych, jednak ze względu na wysokie napięcie powierzchniowe, powodujące słabą przyczepność oraz konieczność stosowania innych metod scalania farby niż tradycyjne wypalanie w piecu, lakierowanie proszkowe tworzyw sztucznych jest stosowane rzadziej niż metali. 

Powierzchnia pod powłokę lakierniczą musi być idealnie czysta i pozbawiona pyłów. Nie powinna być również idealnie gładka. Chropowatość w zakresie od 40 do 75 mikronów powoduje lepszą przyczepność farby oraz równomierny rozkład grubości. Taki efekt uzyskuje się poprzez chemiczne wytrawianie powierzchni lub piaskowanie.

Podobnie jak w innych procesach antykorozyjnych najlepsze rezultaty podczas malowania proszkowego osiąga się na elementach o nieskomplikowanych kształtach. Detale muszą również posiadać możliwość powieszenia na zawieszkach, ponieważ nie ma możliwości malowania każdej strony z osobna, jak to ma miejsce w przypadku mokrej farby.

Ekologiczne malowanie farbą proszkową.

Malowanie proszkowe nie jest uciążliwe dla otoczenia, ponieważ składniki farby nie zawierają szkodliwych i śmierdzących rozpuszczalników. To również metoda przyjazna dla pracowników – oczywiście przy zachowaniu zasad BHP związanych z pracą w zapyleniu oraz wysoką temperaturą, którą osiągają elementy po wyjęciu z pieca.

Jeżeli zdecydujesz się na proszkowe lakierowanie – Warszawadaje duże możliwości znalezienia profesjonalnych firm, które w fachowy sposób pomalują zlecone przez Ciebie detale. Zlecając pokrycie farbą półfabrykatów czy towarów, działasz zgodnie z zasadami ekologii.