ślusarz

Ślusarz zalicza się do profesji o charakterze rzemieślniczym. Jeśli chcemy mówić ogólnie, to osoby spod tego zawodu zajmują się obróbką metali i mogą robić to ręcznie lub przy pomocy specjalnych maszyn. Jednakże nie jest to tak prosty zawód, jakim mógłby się wydawać, dlatego przed podjęciem się go, warto jest dowiedzieć się na jego temat paru rzeczy.

Kto to jest ślusarz – rzemieślnik

Pierwsza myśl, z którą może się skojarzyć ślusarz to wymiana zamka w drzwiach. Co prawda, nie jest to niczym dziwnym, bo faktycznie, kiedy dojdzie do jego zepsucia się, należy wezwać fachowca, który się tym zajmie. Jednakże nie tylko to należy do jego obowiązków. Profesja ta może być niezwykle złożona, a ze względu na to, że dzieli się ona na wiele innych specjalizacji, każda będzie posiadała inny zakres swoich usług. Dzięki tak szerokiemu polu specjalizacji, ślusarz ma bardzo duże szanse na znalezienie zatrudnienia w wielu miejscach. Mimo że nie jest to już tak popularny zawód, to osoby wykonujące go cechują się niezwykłym profesjonalizmem i solidnością.

Ślusarz jest osobą, która specjalizuje się w obróbce metalu. Może robić to ręcznie lub za pomocą specjalnego sprzętu. Z tego powodu zawód ten wymaga zarówno dużych zdolności manualnych, jak i odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Do jego zadań można zaliczyć między innymi tworzenie różnych mniej lub bardziej skomplikowanych konstrukcji, mechanizmów czy narzędzi. Tak samo konserwacja ich i bieżące naprawianie ewentualnych usterek.

Jest to jedna z ciekawszych profesji, jakich można się podjąć, zwłaszcza dla osób, które wykazują się predyspozycjami technicznymi lub zamiłowaniem do majsterkowania. Dzięki temu można w łatwy sposób połączyć przyjemne z pożytecznym. Wiedząc już kto to jest ślusarz, warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Co robi ślusarz

Zastanawiając się nad tym, co robi ślusarz można wziąć pod uwagę informacje, które zostały już wspomniane wcześniej. Jednakże warto trochę bardziej to rozbudować, ponieważ tych zajęć może być naprawdę dużo.

Zakres osoby zajmującej się ślusarką może być bardzo złożony. Jednakże jego ogólny obszar zależeć będzie, od jakiej specjalizacji się podjęła ta osoba, a także od jej kompetencji, kwalifikacji i doświadczenia. Wpływ może mieć również miejsce pracy. Wymieniając jednak takie ogólne zadania, można powiedzieć, że ślusarze zajmują się między innymi:

 • konserwowaniem, zabezpieczaniem metalowych elementów i części,
 • diagnozą usterek i awarii,
 • wykonywaniem połączeń między elementami,
 • weryfikacją i oceną jakości wytwarzanych wyrobów,
 • obsługą specjalnych maszyn,
 • przygotowywaniem metalowych elementów i wyrobów,
 • czytaniem rysunków oraz dokumentacji technicznych.

A to nie wszystkie z jego zajęć, tylko te najbardziej ogólne.

Co wykonuje ślusarz – rodzaje zawodu

Skoro wiadomo już jakie zadania może wykonywać ślusarz, warto poznać popularne rodzaje tego zawodu.

 1. Ślusarz artystyczny – zajmuje się wykonywaniem i tworzeniem różnych dekoracji, zarówno tych prostych, jak i bardziej skomplikowanych. Można wśród nich wymienić świeczniki, kandelabry, kinkiety i tym podobne,
 2. Ślusarz samochodowy – naprawia elementy pojazdów, między innymi zamki, blokady, mechanizmy regulowania foteli, a także i zajmuje się awaryjnym otwieraniem aut.
 3. Ślusarz konstrukcji stalowych – ta osoba zajmuje się głównie wytwarzaniem elementów, które znajdują zastosowanie w branży budowlanej. Również może znaleźć swoje zadania podczas budowania mostów czy morskich platform,
 4. Ślusarz sprzętu domowego – odpowiada on za naprawy metalowych części urządzeń domowych, między innymi pralki, odkurzacza, czy robotów wielofunkcyjnych,
 5. Ślusarz urządzeń komunalnych – jest to najbardziej rozpoznawalny typ spośród wszystkich wymienionych. Potocznie nazywa się go ślusarzem od drzwi. Zajmuje się on głównie konserwowaniem i naprawianiem zamków, blokad, zawiasów. Również może zajmować się pracami przy instalacjach gazowych, wentylacyjnych, czy grzewczych.

Dzięki zróżnicowanym usługom ślusarze mają szeroki zakres działań i mogą znaleźć pracę w wielu miejscach. Osoba, która jest stworzona do tego zawodu wyróżnia się niezwykłymi zdolnościami manualnymi i zamiłowaniem do majsterkowania. Po profesjonalne usługi ślusarskie udaj się na http://tsk-thiel.pl/uslugi-slusarskie/.