szczur

Gryzonie szczególnie te dzikie to rodzaj nieprzyjaznych zwierząt, które potrafią narobić bałaganu w naszym domu, czy też mieszkaniu. Są to tak zwani nieproszeni lokatorzy, którzy zaglądają do ciepłych pomieszczeń w celu ogrzania się lub znalezienia pożywienia. Jeśli wszystkie te aspekty zostaną spełnione, to gdy nie pozbędziesz się ich w odpowiednim czasie, to mogą zacząć budowę swojego siedliska, a w najgorszym wypadku gryzonie te zaczną się rozmnażać. Jakie zwierzęta tego typu można spotkać oraz jak się ich pozbyć? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

 

Szczury i myszy – co lubią i gdzie można je napotkać? 

Najczęstszym ich siedliskiem jest miejsce, gdzie mają one stały dostęp do jedzenia. Z reguły jest to zboże, które zostało świeżo skoszone i zaniesione do magazynu. Szkodniki te mają tak wyczulony węch, że opuszczają one wówczas swoje gniazda, które często znajdują się na polach, i udają się do miejsca, z którego wydobywa się charakterystyczny dla nich zapach. Szczury i myszy nie potrafią żyć z dala od ludzi i osiedlają się najczęściej w starego typu budownictwie, ponieważ w takich warunkach łatwiej się rozmnażają. Wprowadzają się one najczęściej do piwnic oraz kuchni, co zwiększa ryzyko, że kogoś ugryzą. 

 

Po czym poznać, że ma się mysz lub szczura w domu?

 

Myszy i szczury w momencie osiedlania się budują domki i prowadzą do nich liczne otwory. Znajdziesz je przy źródle wody lub na podwórku pod liśćmi, kawałkami drewna oraz kompostem. Nory mają zazwyczaj około 10 cm szerokości. Do budowy gniazd szkodniki te najczęściej używają papieru oraz rozerwanych kartonowych pudełek. Takie skrytki tworzą najczęściej szczury. Natomiast myszy lubią przebywać w pomieszczeniach takich jak garaż, strych, a nawet czasem takiego szkodnika możesz spotkać pod podłogą. Ich gniazda robione są z materiałów, które można znaleźć w domu np. kask narciarski. O istnieniu gryzonia dowiesz się z pewnością w momencie, gdy w danym miejscu znajdziesz jego odchody. Szczury najczęściej jednak pozostawiają po sobie mocz oraz plamy, które są połączeniem moczu z tłuszczem. Myszy natomiast najczęściej na produktach z żywnością pozostawiają małe odchody. 

 

Skuteczne sposoby na walkę z myszami i szczurami w domach

 

1.Koci obrońca oraz pies na szczury 

 

Pierwsze co każdemu przychodzi na myśli przy walce z tymi szkodnikami to kot. Nic dziwnego, ponieważ jego zapach potrafi odstraszyć gryzonia. Nie można jednak tej metody polecić wszystkim, gdyż ktoś może być uczulony na kocią sierść lub nie mieć warunków na tego typu zwierzę. Warto dodać, że z niektórymi tego typu szkodnikami radzą sobie także psy takich ras jak: teriery, spaniele, a także jamniki. 

 

2.Odstraszający zapach dla myszy 

 

Chcąc pozbyć się myszy z ogrodu, możesz je odstraszyć za pomocą roślin o konkretnym zapachu, tj. rumianku, mięty lub oleandra. Mysz także nie znosi zapachu zgniłej cytryny. 

 

3.Pułapki na myszy i szczury w domu 

 

W momencie, kiedy nie chcesz zrobić szkodnikowi krzywdy, to możesz w celu jego złapania wykorzystać tak zwaną żywą pułapkę. Na stopce mechanizmu umieść przysmak, który swoim zapachem przyciągnie gryzonia. Dotknięcie pułapki spowoduje jej zatrzaśnięcie, a mysz lub szczur zaklinuje się w niej. Ważne jest jednak to, aby od razu go wynieść, ponieważ może on w wyniku zatoru dróg oddechowych zginąć. 

 

4.Odstraszacz gryzoni na dźwięk 

 

Dobrym sposobem tam, gdzie widziany był gryzoń, jednak nie można go zlokalizować, jest użycie odstraszaczy elektrycznych. Emitowane są dźwięki przez tego typu urządzenie, które drażnią ucho nieproszonego gościa. Na szczęście człowiek nie słyszy dźwięku o takiej częstotliwości. 

 

5.Jak odstraszać gryzonie – deratyzacja 

 

Jest to metoda zwalczania gryzoni za pomocą różnego typu środków chemicznych. Niestety jest to sposób, który unicestwia szkodnika, dlatego tego typu środki są ostatecznością. Metody te nie są stosowane tylko w przypadku szczurów oraz myszy, ale także kun. Bardzo często nie trzeba inwestować w tego typu substancje, ponieważ posiadają je specjalistyczne firmy, które oferują usługi polegające na wytępieniu większych gryzoni. Jednym ze sprzętów stosowanych w tym celu są karmniki deratyzacyjne. Pozwalają one wyłożyć w nich trutkę na szczury (i inne gryzonie) w sposób bezpieczny dla innych zwierząt domowych oraz dzieci.