puzzle

Układanie puzzli często kojarzy się wyłącznie z dzieciństwem i zabawą dla najmłodszych. Jednak to świetna rozrywka dla każdego, niezależnie od wieku! Co więcej, oprócz tego, że przy układankach można się dobrze bawić, posiadają także aspekt rozwijający. Dobrze ćwiczą zarówno mózg, jak i ręce, dlatego warto od czasu do czasu po nie sięgać. Jeśli zastanawiasz się, co daje układanie puzzli i czy warto kupić je dla siebie lub swojego dziecka, sprawdź, jakie korzyści ze sobą niosą.

Układanie puzzli – na co wpływa i dlaczego warto kupić je dziecku? 

Za prostymi układankami dla dzieci kryje się wielka moc. Oprócz tego, że taka zabawka stanowi dla maluchów przede wszystkim świetną zabawą, to może mu także bardzo pomóc w rozwoju. Co daje układanie puzzli? To zajęcie uczy Twoje dziecko koncentracji i skupienia się na jednym zadaniu. Znalezienie odpowiedniego kształtu nie zawsze jest proste, dlatego pociecha musi się wysilić, by odszukać go wśród pozostałych kawałków. Co więcej, różnorodność pozwala maluchowi ćwiczyć rozpoznawanie kształtów, dzięki czemu może planować, gdzie będzie pasował konkretny fragment. Puzzle rozwijają wyobraźnię i uczą myślenia przestrzennego już od najmłodszych lat. 

Szukając zestawu dla pociechy, możesz sięgnąć po puzzle drewniane dla dzieci, które idealnie sprawdzą się nawet dla najmłodszych. To bardzo proste układanki polegające na przykład na dopasowaniu zwierząt do drewnianej planszy. Dzięki temu poprzez zabawę maluch może poznać gatunki mieszkające na farmie, w lasie czy na sawannie. Co więcej, im wcześniej wprowadzisz puzzle do codzienności dziecka, tym łatwiej będzie mu się uczyć w przyszłości. Układanki stymulują mózg, a do tego przygotowują do życia szkolnego. Pokazują, że złe dopasowanie elementu to nie koniec zabawy i że warto próbować dalej, aż w końcu się uda. Do tego każde ukończenie obrazka stanowi duży sukces, dlatego układanie może pozytywnie wpływać na pewność siebie dziecka.

Układanie puzzli – zalety

Oprócz stymulowania i rozwijania mózgu na różne sposoby puzzle dbają także o aspekt ruchowy. Dopasowywanie niedużych elementów ćwiczy precyzyjność i motorykę małą. Dzięki temu Twojemu dziecku łatwiej będzie na przykład posługiwać się sztućcami, a nauka pisania będzie szybsza oraz przyjemniejsza. Dla najmłodszych lepiej sprawdzą się duże puzzle, którymi łatwiej będzie się bawić, za to im dłużej będą ćwiczyć, tym po mniejsze elementy będą mogły sięgać. Kiedy kupujesz dziecku puzzle, to dbasz o jego rozwój na różnych płaszczyznach i pomagasz mu w radzeniu sobie z emocjami. Poza tym same układanki na pewno sprawią mu wiele radości, a wiele z nich możecie układać wspólnie.

Dlaczego warto układać puzzle nawet wtedy, kiedy jest się już dorosłym?

Korzyści wynikające z układania puzzli nie wpływają wyłącznie na dzieci. Po trudniejsze obrazy warto sięgać nawet wtedy, kiedy jest się już dorosłym. Układanki nie mają górnej granicy wieku, dlatego sprawdzą się i dla maluchów, i dla starszych. Jeśli do tej pory nie układałeś takich puzzli, to kup pudełko z 500 elementami i zobacz, jak przyjemne i relaksujące jest dopasowywanie elementów. To zajęcie ma swoje zalety również dla dorosłych. Przede wszystkim pomaga się skupić na jednym zadaniu, dzięki czemu wyciszysz się i zapomnisz o natłoku myśli.

Co więcej, układanki świetnie wpływają na rozwój mózgu. Nie tylko ćwiczą pamięć wzrokową i uczą logicznego myślenia, ale także mogą opóźnić demencję czy chorobę Alzheimera. Regularne układanie puzzli pozwoli Ci zachować pełną sprawność umysłu, a także dobrze wpłynie na Twoją motorykę. Z wiekiem często traci się precyzyjność ruchów, a dopasowywanie elementów pozwala ciągle ćwiczyć ten aspekt, dzięki czemu ta umiejętność nie zanika.

Samo układanie puzzli daje także wiele satysfakcji. Wybierz wzory, które Ci się podobają i zobacz, że ukończenie każdego obrazka wywoła uśmiech na Twojej twarzy. Dodatkowo takie układanie potrafi wciągnąć na wiele godzin i często porównywane jest nawet do medytacji. Dzieje się tak ze względu na możliwość odpoczynku oraz skupienia na prostym zadaniu.