Instalacja fotowoltaiczna to jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań XXI wieku, dzięki któremu nie tylko firmy, ale również osoby prywatne w swoich gospodarstwach domowych mają możliwość generowania energii elektrycznej z odnawialnego źródła, jakim są promienie słoneczne. O korzyściach związanych z wdrożeniem instalacji fotowoltaicznej można mówić długo: oszczędność pieniędzy, niezależność od dostawcy prądu, brak negatywnego wpływu na środowisko. Jak powszechnie wiadomo, zdecydowana większość instalacji fotowoltaicznych jest montowana na dachu budynku. Czy jednak istnieje możliwość zastosowania fotowoltaiki na gruncie? Kto może skorzystać na tym rozwiązaniu i jak wpłynie to na koszty całej inwestycji?

Panele fotowoltaiczne montowane na gruncie

Rozwiązanie polegające na ustawieniu całego systemu fotowoltaicznego na gruncie wydaje się świetnym pomysłem, o ile dysponujemy odpowiednim, niewykorzystanym terenem na swojej działce. Z reguły możemy z powodzeniem znaleźć kawałek niezagospodarowanej ziemi, jednak pamiętajmy o tym, że nie może on być zacieniony przez drzewa lub budynki. Jeśli nasza działka spełnia to wymaganie, możemy z powodzeniem wykonać montaż paneli właśnie na ziemi. Jak wygląda realizacja takiej koncepcji? Pierwszy etap to budowa konstrukcji pod panele fotowoltaiczne. Grunt, na którym cały system będzie stał, musi być stabilny – nie możemy więc polegać na tak nietrwałych materiałach, jak piasek czy żwir. Szybka budowa konstrukcji pod panele umożliwi ich dalszy montaż. Na tym etapie warto jednak przemyśleć kierunek, w jakim będą one ustawione – najwięcej korzyści przyniesie skierowanie ich w stronę południową.

Jakie są koszty tej inwestycji?

Koszty montażu instalacji fotowoltaicznej na ziemi są z reguły wyższe niż w przypadku umiejscowienia ich na dachu. Różnica w cenie może bezpośrednio wynikać z większych kosztów stworzenia solidnej konstrukcji nośnej pod panele fotowoltaiczne. Jest ona kluczowa dla trwałości całej instalacji bez względu na stan podłoża, jakim dysponujemy. Jak powszechnie wiadomo, panele fotowoltaiczne są montowane na dachach pochyłych. Podobny efekt jest możliwy do uzyskania w przypadku instalacji zamontowanej na gruncie, jednak w tym celu należy zadbać o nachylenie paneli pod odpowiednim kątem. Wymusza to jednak stworzenie bardzo solidnej podstawy, która będzie odporna na wszelkie niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Jakie są zalety fotowoltaiki na gruncie?

Choć koszt montażu paneli fotowoltaicznych na ziemi jest droższy, to jednak to rozwiązanie daje możliwość dodatkowego systemu nadążania, który obraca panele pod optymalnym kątem. To z kolei prowadzi do zwiększenia wydajności instalacji nawet o 30%. Co więcej, umieszczenie paneli fotowoltaicznych na gruncie nie wymaga zezwolenia budowlanego, co minimalizuje jakiekolwiek formalności związane z tą inwestycją. Oczywiście warto też wspomnieć o dodatkowej korzyści, jaką jest łatwa dostępność do paneli w sytuacji, gdy wymagają one konserwacji lub wyczyszczenia.