Trudno wyobrazić sobie sztukę kulinarną bez makaronu. Jest to produkt uniwersalny, łatwy w obróbce, niedrogi i ogólnie dostępny. Być może jednak dotarły do Ciebie pojawiające się w różnych źródłach opinie, jakoby ten mączny specjał sprzyjał nadwadze lub cukrzycy. Ile w tym prawdy? Wszystko zależy od tego, jaki wybierzesz rodzaj makaronu i jak go przyrządzisz.

MAKARON ORKISZOWY BIO

Makaron z białej mąki pszennej, serwowany w towarzystwie gęstych sosów i tłustych mięs, rzeczywiście nie służy figurze, potrafi też drastycznie podnieść we krwi poziom glukozy i cholesterolu, a stąd prosta droga do miażdżycy. Warto zatem postawić na bardziej dietetyczną wersję makaronu. Spróbuj gotować go nieco krócej, aby uzyskać półtwardą strukturę (al dente) – wtedy będzie miał niski indeks glikemiczny i nie spowoduje zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Jako dodatków możesz użyć różnorodnych warzyw, najlepiej gotowanych na parze, a także odtłuszczonych produktów bogatych w proteiny, np. filetów drobiowych lub rybnych czy nasion roślin strączkowych (fasoli, soczewicy, cieciorki).

Istotną rolę odgrywa również gatunek makaronu. Na sklepowych półkach wybór jest coraz większy i łatwo się pogubić. Najczęściej trafisz na makarony z twardej pszenicy durum. Niewątpliwie są one – zwłaszcza w postaci pełnoziarnistej – znacznie bardziej wartościowe niż te, do których wyrobu użyto rafinowanej mąki z pszenicy zwyczajnej. Jednak pod względem pozytywnego wpływu na zdrowie, bezkonkurencyjny okazuje się makaron orkiszowy.

MAKARON ORKISZOWY – WŁAŚCIWOŚCI

Orkisz to jedno z najstarszych zbóż uprawnych, dużo zdrowsze niż pszenica, dlatego, że jako roślina mało wymagająca, nie potrzebuje sztucznych nawozów, więc przeważnie pochodzi z upraw ekologicznych. Dodatkowo, orkisz nie został poddany genetycznym modyfikacjom. Zawiera więc więcej witamin, pierwiastków śladowych (zwłaszcza cynku, wzmacniającego odporność), cennego błonnika, protein o stosunkowo korzystnym zestawie aminokwasów (szczególnie zasobny jest w tryptofan, który pozytywnie wpływa na nerwy) oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu linolenowego.

W orkiszu występuje także unikalna substancja – rodanid. Działa ona bakteriobójczo i regenerująco, jest naturalnym antybiotykiem, wspiera układ immunologiczny, zapobiega anemii i ogólnie zasadniczo przyczynia się do poprawy kondycji całego organizmu. Z tego powodu warto wprowadzić makaron orkiszowy do codziennej diety.

MAKARON ORKISZOWY – WŁAŚCIWOŚCI

Bogatą ofertę orkiszowych makaronów znajdziesz w asortymencie sklepu DOMEK NATURY. Kupisz tam makaron razowy orkiszowy w różnorodnych odmianach, m. in. świderki, nitki, wstążki czy tagliatelle oraz wiele innych równie wartościowych produktów. Sklep cieszy się pozytywnymi opiniami klientów, którzy doceniają fakt, że wszystkie produkty pochodzą z upraw ekologicznych. Jeżeli jesteś miłośnikiem makaronu, ale dotychczas odmawiałeś sobie spożywania potraw z tym produktem, to już nie musisz tego robić. Wybierz zdrowy makaron orkiszowy bio!