dzieci

Buty dla dziecka to bardzo ważny element ubioru, który mały człowiek nosi praktycznie przez cały dzień. Dlatego musi spełniać specjalne wymagania. Dziecięca stopa rośnie i rozwija się niezwykle intensywnie od pierwszych dni życia niemowlęcia. Co więcej, jest poddawana codziennym wymagającym testom chodzenia, biegania i wspinania się. Prawidłowo wykształcona stopa wpływa na poprawną i stabilną postawa ciała. Warto więc o nią zadbać od początku i zapoznać się z ofertą butów profilaktycznych nie dla maluchów ze stwierdzonymi wadami, ale także dla wszystkich dziewcząt i chłopców jako element zapobiegania wielu schorzeniom. Z tego względu warto w nie zainwestować.

Buty dla dzieci profilaktyczne – cechy

Czym charakteryzują się buty profilaktyczne dla dzieci? Przede wszystkim starannym wykonaniem i odpowiednią budową, która wspomaga rehabilitację oraz chroni przed różnymi wadami stóp. Często wykonane są z miękkiej, naturalnej, oddychającej skóry oraz posiadają otwory w materiale, które zapewniają wentylację stopy. Cholewka takich bucików musi być dość wysoka, aby ustabilizować stopę malucha, kiedy ten biega, chodzi czy się wspina. Potrzebuje więc butów, które będą odpowiadały jego potrzebom. Sztywny zapiętek stanowi niezbędny element do zachowania równowagi – pięta nie przesuwa się wewnątrz buta i dzięki temu jest utrzymywana we właściwej pozycji. Wyprofilowana wkładka powinna być wykonana ze skóry oraz pianki, co sprawi, że chodzenie w buciku będzie przyjemne dla dziecka. Najlepiej by było, aby zapięcie obuwia profilaktycznego stanowiły trzy rzepy, co pozwoli na prawidłowe dopasowanie szerokości buta do stopy oraz wysokości przegubu. Czubek powinien być szeroki i wysoki, dzięki czemu paluszki będą miały dużo miejsca – powinny móc swobodnie się poruszać. Dodatkowym atutem jest obcas Thomasa, czyli podwyższenie podeszwy na wysokość kilku milimetrów. Wspiera on leczenie wad stóp i postawy, korygując np. koślawość stóp i kolan. 

Buty profilaktyczne dla dzieci – kiedy maluch powinien zacząć je nosić?

Buty profilaktyczne warto nosić tak naprawdę zawsze, wtedy kiedy niemożliwe jest chodzenie na boso – które jest uważane za najzdrowsze dla stopy zdrowego dziecka. W ofercie sklepów z obuwiem specjalistycznym, np. 
https://danielki.sklep.pl/
, można znaleźć modele zarówno do chodzenia na zewnątrz, które odznaczają się trwałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne, jak i buciki do noszenia w domu, żłobku lub przedszkolu. Częste noszenie obuwia profilaktycznego jest polecane w przypadku stwierdzonych wad postawy, jak płaskostopie czy nierówność kończyn oraz po urazach. Buty rehabilitacyjno-ortopedyczne Danielki nadają się do noszenia także wtedy, kiedy maluch ma już wkładkę ortopedyczną przepisaną przez lekarza ortopedę. 

Buty profilaktyczne dla dzieci – jakie wybrać?

Przed wyborem butów profilaktycznych należy się upewnić, czy pociecha ma rzeczywiście zdrowe stopy. Warto obserwować niemowlę od momentu stawiania pierwszych kroków i w razie wątpliwości skonsultować się z pediatrą lub fizjoterapeutą. Niekiedy będzie konieczna wizyta u lekarza ortopedy w poradni wad postawy. Im wcześniej rodzice zaczną odpowiednie leczenie, tym szybciej uzyskają efekty np. w postaci poprawy kształtu czy wyrównania długości stóp. Niezbędne jest, aby buciki były dopasowane do stwierdzonego przez lekarza schorzenia i zostały wykonane z jak najlepszej jakości materiałów naturalnych, które będą trwałe. Dobrze postawić na znanych oraz cenionych polskich producentów posiadających odpowiednie certyfikaty np. „Zdrowej Stopy”. Ten certyfikat gwarantuje, że obuwie wykonane jest konstrukcyjnie, technologicznie i materiałowo bez zarzutu, a stopy maluszków prawidłowo się w nich rozwijają. Co istotne, przyznawany jest jedynie konkretnym modelom obuwia, a nie całej kolekcji. Jeśli interesują Cię buty profilaktyczne dla dzieci, opinie na temat konkretnych modeli znajdziesz w internecie. Bazując na efektach doświadczeń innych rodziców z pewnością dobierzesz produkt godny zaufania.