hosting

Wiadomo nie od dzisiaj, że internet zyskał i cały czas zyskuje na popularności. Sieć internetowa to kopalnia wiedzy. Każdy mając dostęp do internetu przez WiFi lub dane komórkowe, może znaleźć odpowiednie hasło w przeglądarce, odpowiedzi na nurtującego go pytania, obejrzeć interesujący nas film, posłuchać muzyki, pobrać dany plik itp. Jednak niektórzy z nas zawsze marzyli o tym, by mieć dostęp do własnej strony internetowej. Do tego celu będzie potrzebny nam między innymi hosting stron internetowych. To właśnie o nim dowiesz się więcej, czytając ten artykuł.

 

Co jest potrzebne do założenia strony internetowej?

 

Niezależnie od naszego statusu, czy jesteśmy przedsiębiorcami, czy osobami prywatnymi, a także od tego, czy nasza firma musi mieć swoją stronę internetową lub po prostu chcemy mieć swój adres www, to powinniśmy spełnić kilka podstawowych wymagań. 

Na wstępie musimy zlecić wykonanie jej komuś, kto się na tym zna. Przy tworzeniu strony internetowej mamy do wyboru projekt graficzny w postaci zakupu gotowego szablonu lub możemy wgrać własny wcześniej przygotowany szablon na serwer. Kolejnym korkiem jest zakup domeny, pod którą będzie widniała nasza strona w sieci np. nazwafirmy.pl Ostatni krok to wykup hostu, na którym strona zostanie umieszczona.

Co to jest hosting?

 

Jeśli chcemy, aby dana strona internetowa mogła funkcjonować przez 24 h, to serwer musi cały czas być włączony. Jeśli znajdowałby się on na naszym komputerze domowym lub firmowym, to po jego wyłączeniu nikt nie byłby w stanie dostać się pod określony adres. Dlatego powstały i powstają firmy, które dają użytkownikowi możliwość umieszczenia swojej strony na serwerze. Dzięki temu niezależnie od pory dnia i nocy mamy możliwość wejścia na daną stronę WWW. To właśnie usługa polegająca na udostępnianiu miejsca na serwerze w celu umieszczenia na nim strony jest określana jako hosting.

Z takich serwerów korzystają także poczty, dając nam możliwość w ten sposób założenia adresu email np. z gmaila, z którego możemy korzystać na telefonie za pośrednictwem innej aplikacji. Wybierając określoną przez nas firmę hostingową, musimy podpisać umowę określającą warunki, a także zawierającą informacje na temat modelu rozliczeń. Każda tego typu firma ma na swojej stronie kilka tak zwanych pakietów, subskrypcji, które możemy zakupić. Warto dokładnie prześledzić wszystkie dostępne usługi przed wyborem tej, która będzie dla nas odpowiednia. 

Jak zrobić własny hosting? 

 

Jak stworzyć własny hosting? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Możesz hostować także swoją stronę internetową za pomocą lokalnego hostu. Jakie zalety oraz wady ma tego typu rozwiązanie?

 

Zalety

 

  • Kontrola działania hostingu,
  • Sami wybieramy sprzęt i usługodawcę,
  • Sami decydujemy o tym, jak długo będzie dany host opłacany.

 

Wady 

 

  • Cały proces może być bardzo drogi,
  • W miejscu, w którym mieszkamy, nie zawsze możemy mieć miejsce na budowę serwera.

Jaki hosting wybrać?

 

Jeśli z naszym hostingiem będą jakieś problemy, to strona nie będzie działać właściwe, przez co mogą być problemy z jej otworzeniem. Na co powinniśmy zwrócić więc uwagę przy wyborze danego hostingu? 

 

Uptime

 

Jest to nic innego, jak mówiąc wprost, bezawaryjny czas działania serwera, który najczęściej wyrażany jest w procentach. Wartość, jaka powinna być oferowana przez Uptime to 99%, gdyż wtedy mamy pewność, że unikniemy wszelkich problemów z wybranymi przez nas usługami. Warto sprawdzić, czy wybrana przez nas firma go zapewnia i ewentualnie proponuje finansową rekompensatę, jeśli wskaźnik będzie niższy niż 99%.

 

Stan techniczny

 

Ważne, aby stan techniczny wszystkich podzespołów używanych do działania serwerów był jak najlepszy.  

 

Szybkość łącza

 

Łącze powinno być szybkie i niezawodne, gdyż to właśnie dzięki niemu firma hostingowa daje nam możliwość wyświetlenia naszej strony na danym urządzeniu.  

 

Bezpieczeństwo

 

Firma hostingowa powinna mieć zainstalowany na swoim serwerze program ochrony danych osobowych w postaci VPN, gdyż do prawidłowego działania strony WWW potrzebne jest podanie wrażliwych danych, które znajdziemy na serwerze w postaci dokumentów, a ataki hakerów są coraz częściej spotykane, więc warto się przed nimi uchronić. 

 

Dostępne technologie

 

Warto też zwrócić uwagę na oferowane technologie przez dany hosting. Te powszechne to PHP oraz MySQL – w ten sposób kod znajdujący się w plikach zostanie przez serwer prawidłowo odczytany, a pod danym adresem wyświetli się strona internetowa, a nie ściana tekstu potocznie nazywana krzaczkami. Dodatkowo w celu zaczerpnięcia informacji o dostępnych technologiach danego hostingu możemy zwrócić się bezpośrednio do firmy, pisząc lub dzwoniąc do nich na konkretny numer telefonu. 

 

Limit powierzchni dyskowej

 

Jeśli mamy do czynienia z prostą stroną internetową, to wystarczającą opcją dla nas będzie dysk o pojemności 200 MB. Natomiast jeśli na naszej stronie internetowej znajdują się jakieś zdjęcia czy filmy to będziemy musieli rozważyć zakup przestrzeni dyskowej o wielkości minimum jednego gigabajta. Dodatkowo jeśli planujemy korzystać z e-maila, który będzie się znajdować pod tą samą domeną strony, to będziemy potrzebować jeszcze więcej miejsca.  

 

Transfer

 

Transfer powinien być dostosowany do wielkości strony. Im strona WWW jest większa, tym będzie zużywać więcej transferu. Większość małych firm ma w swojej ofercie najczęściej maksymalny transfer wynoszący 10 GB.

 

Backup

 

W serwerowniach znajduje się często kilka dysków, część z nich wykorzystuje się do tworzenia kopii zapasowej, czyli tak zwanego backupu. Firma hostingowa powinna mieć w standardowej ofercie backupy, czyli wykonywanie kopii bezpieczeństwa danych umieszczanych na serwerach. Warto sprawdzić, czy i jak często są przeprowadzane.

 

Przekroczenia limitów

 

Warto także zwrócić uwagę na to, jakie jest postępowanie firmy hostingowej w przypadku przekroczenia przestrzeni dyskowej lub transferu. Zwróćmy uwagę, czy w umowie lub regulaminie korzystania z usługi znajduje się kara za przekroczenie tych parametrów i jakiego jest ona rodzaju. W Polsce stosowane są następujące sztuczki. Firma hostingowa, albo bez informowania nas wyłącza dany hosting, albo wysyła nam informacje, jaką karę musimy zapłacić, oraz ile będzie kosztował nas wykup dodatkowego pakietu.

Pomoc techniczna

 

Bardzo ważny jest także szybki kontakt z pomocą techniczną. W Polsce z tym jest różnie. Nie raz na odpowiedź od firmy możemy czekać do tygodnia. Jednak nie oznacza to, że w naszym kraju nie ma też firm, które odpowiedzieć na zadane nam pytanie mogą już w zaledwie kilka godzin.